Ostrowieccy krajoznawcy

Na styku kultur i religii

Podlasie – region o bogatej historii, zapierających dech zabytkach i fascynującej przyrodzie był miejscem kolejnej w tym roku turystyczno-krajoznawczej eskapady zorganizowanej przez ostrowiecki Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana.super wyc1superwyc3superwyc4superwyc5superwyc6

Odkrywanie Podlasia wycieczkowicze rozpoczęli od odwiedzenia Świętej Góry Grabarki – serca prawosławia polskiego, gdzie mieści się jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny św. Marty i Marii. Po obejrzeniu cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego stojącej w otoczeniu tysięcy wotywnych krzyży i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka ruszono w dalszą trasę, prosto do Hajnówki – miasta nazywanego bramą do Puszczy Białowieskiej. Tu odwiedzono sobór Świętej Trójcy – nowoczesną i majestatyczną dwupoziomową cerkiew z 7. ołtarzami, gdzie co roku odbywa się znany w całej Europie festiwal kultury cerkiewnej. Jako, że Hajnówka jest największym w Polsce ośrodkiem mniejszości białoruskiej zawitano także do Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej.

W Białowieży – sercu Puszczy Białowieskiej wycieczkowicze zwiedzili dwukopułową cerkiew z porcelanowym ikonostasem ufundowaną przez cara Aleksandra III oraz nowoczesne muzeum Białowieskiego Parku Narodowego uruchomione w 2004 r. Spacerowali po parku pałacowym z rzadkimi okazami drzew i krzewów, będącym pozostałością letniej rezydencji rosyjskiej rodziny carskiej. Najbardziej wytrwali odbyli kilkukilometrową pieszą wędrówkę po rezerwacie ścisłym – najcenniejszym fragmencie BPN. Inni zdecydowali się na przejażdżkę bryczką do pokazowej zagrody żubrów. Amatorzy lokalnej kuchni smakowali specjałów Podlasia w kilku miejscowych restauracjach.

Biegnący pomiędzy Wzgórzami Sokólskimi i przez Puszczę Knyszyńską Szlak Tatarski zaprowadził ostrowieckich turystów do miejsc, w których mieli okazję poznać dziedzictwo tatarskie. W Kruszynianach i Bohonikach odwiedzili tamtejsze meczety i mizar. Przewodnicy – opiekunowie meczetów Dżemil Gembicki i Eugenia Radkiewicz z pasją i humorem opowiedzieli o historii i kulturze Tatarów. W Sokółce złożono wizytę w Muzeum Ziemi Sokólskiej z ekspozycją prezentującą historię osadnictwa tatarskiego na Podlasiu i ich zwyczaje.

W Supraślu ostrowieccy krajoznawcy odwiedzili wznoszący się nad urokliwą miejscowością prawosławny monaster męski. Obejrzeli cerkiew św. Jana Teologa i cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy – jedyną w Polsce cerkiew obronną w stylu gotycko-renesansowym, będącą rekonstrukcją XVI-wiecznej świątyni, która w 1944 r. została wysadzona w powietrze przez Niemców. Odwiedzili także ulokowane w zabudowaniach klasztornych multimedialne Muzeum Ikon, które za pomocą obrazu, światła i dźwięku w przystępny sposób przybliża historię oraz kanony malarskie ikon. Na chwilę relaksu wstąpili do Pijalni Ziół i Herbaty.

Odkrywając Podlasie ostrowczanie nie mogli pominąć Białegostoku – stolicy regionu. Na trasie zwiedzania tego klimatycznego miasta znalazły się: imponujący pałac Branickich, dumnie nazywany Wersalem Podlasia wraz z przylegającym do niego parkiem, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, zrewitalizowany w ostatnich latach Rynek Kościuszki, bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP, kościół św. Rocha, cerkiew św. Mikołaja, Aleja Bluesa z tabliczką zadedykowaną naszej krajance Mirze Kubasińskiej, nowoczesna Opera i Filharmonia Podlaska, a także pomnik Wielkiej Synagogi.

Ostatnim punktem programu trzydniowej wycieczki „Radwana” na Podlasie był Tykocin – cicha miejscowość nad Narwią nazywana perłą baroku. Spośród szeregu pamiątek świadczących o bogatej historii tego miasteczka ostrowczanie zwiedzili kościół św. Trójcy Przenajświętszej, synagogę i zrekonstruowany zamek królewski.

– Podlasie charakteryzuje się różnorodnością narodową i etniczną, a także rozmaitością wyznań, co przekłada się na niezwykle bogatą kulturę materialną regionu i atrakcyjność turystyczną. Podczas trzydniowej wycieczki podziwialiśmy zabytkowe kościoły, cerkwie, monastery, a także meczety i synagogę- podkreślili organizatorzy wyjazdu. – Poza obiektami sakralnymi nie omieszkaliśmy odwiedzić także obiektów rezydencjonalnych tj. pałac Branickich w Białymstoku czy zamek w Tykocinie. Podlasie to również teren bardzo bogaty i różnorodny pod względem przyrodniczym; stąd przybywając w ten zakątek Polski nie mogliśmy pominąć tak wspaniałych pereł przyrody jak Puszcza Białowieska.

Polecamy również