Ubezpieczenie nieruchomości bez „haczyków”

DSC02530

Materiał sponsorowany

W Polsce nadal ubezpieczona jest połowa nieruchomości. Statystyki zawyżają kredytobiorcy, którzy kupują polisy dla banku. Wtedy ubezpieczonym jest nie kredytobiorca, tylko bank. Najlepiej w takich sytuacjach zdecydować się na zakup polisy u agenta ubezpieczeniowego(i zrobić jej cesję), a nie za pośrednictwem banku. W banku zapłacimy dużo więcej.

Kupując polisę mieszkaniową mamy do wyboru kilka wariantów ubezpieczenia :

  • o d wartości rzeczywistej lub

  • od wartości odtworzeniowej.

Pierwsza opcja jest dużo bardziej popularna, bo tańsza. Tylko, że w razie całkowitego zniszczenia mienia można liczyć na tyle, ile warta była nieruchomość. Ubezpieczyciel potrąci tzw. zużycie techniczne, czyli od wartości rzeczy nowej odejmie wartość obliczoną według tabel zużycia technicznego. Duży problem przy takim rozliczeniu szkody mają właściciele starych domów. Ich wartość rzeczywista jest dużo niższa niż koszty odbudowy.

Druga opcja tj. ubezpieczenie od wartości odtworzeniowej daje pewność, że odszkodowanie pokryje koszty odbudowy domu po aktualnych cenach materiałów i robocizny.

A jeżeli w wyniku przepięcia padnie cała elektronika w domu? Wszystko zależy od rodzaju polisy, który wybierzemy. Na szczęście, gdy masz polisę w wariancie all risks (od wszystkich ryzyk), Twoje mienie jest ubezpieczone również od takich zdarzeń. Można wybrać polisę w wariancie ryzyka nazwane co oznacza, że ubezpieczyciel odpowiada tylko za wymienione w OWU zdarzenia losowe.rcu2rcu 1DSC02531DSC02533

Większość wśród szkód w mieszkaniach to zalania, jednak równie kosztowne są prace związane z poszukiwaniem przyczyny szkody w razie awarii instalacji, nie tylko wodnej. Dlatego warto zastanowić się przy zakupie polisy nad opcją assistance ( Pomoc w domu w nagłych przypadkach) i jaki zakres ma w danym towarzystwie.

Kolejna sprawa to wartość ubezpieczenia. Niektórzy zaniżają wartość swojego mieszkania lub domu, ponieważ chcą zaoszczędzić na składce. To błędne myślenie. Przy dużych szkodach, np. po pożarze, eksplozji gazu czy huraganie który zerwie dach w naszym domu bardzo na tym stracimy. Odszkodowanie nie wystarczy wówczas na pokrycie strat, a niektóre firmy wypłacą nam tylko część odszkodowania ze względu na zaniżenie wartości nieruchomości. Pomoc w wybraniu firmy ubezpieczeniowej i odpowiedniego wariantu polisy oraz odpowiedzi na wszelkie wątpliwości uzyskają Państwo w naszym punkcie RCU – Regionalne Centrum Ubezpieczeń, mieszczącym się przy ul. Iłżeckiej 36 w Ostrowcu Św.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń.


Polecamy również