Wyróżnienie dla Weroniki w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury

maja1 maja2

6 czerwca w Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach odbył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury. Od wielu lat uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza biorą udział w tym prestiżowym konkursie, sięgając po najwyższe laury; tak też stało się w tym roku. W uroczystości uczestniczyła Weronika Forc, uczennica klasy 2 b matematyczno – fizycznej, z opiekunką, swoją nauczycielką języka polskiego Barbarą Podsiadło.

Organizatorzy dopiero na gali ogłosili szczegółowe wyniki konkursu. Weronika Forc otrzymała wyróżnienie. Odebrała również nagrody w imieniu pozostałych uczestników szkoły: Mai Synowiec z kl. 3 d – II nagrodę, Oliwii Jelonek z kl. 2 b, Marleny Nowak z kl. 1 a, Anety Sobalskiej z kl. 3 b i Antka Gałuchy z kl. 1 b – wyróżnienia II stopnia. Weronika i Maja otrzymały nagrody rzeczowe w postaci najnowszych poradników językowych, wiecznych piór i modnych akcesoriów telefonicznych, a nauczyciele przygotowujący uczniów – Barbara Podsiadło, Urszula Heba i Dariusz Synowiec – otrzymali listy gratulacyjne.

W imieniu organizatorów i jurorów wypowiedziała się prof. Uniwersytetu Śląskiego Danuta Krzyżyk. Wysoko oceniła poziom 62 nagrodzonych prac, które wybrano z prawie 600 nadesłanych. Mówiła o bardzo szerokich zainteresowaniach czytelniczych i filmowych licealistów. Wskazała również kilka błędów, które wkradają się nawet do poprawnego na ogół języka uczestników konkursu. Przede wszystkim zganiła nadużywanie słowa „posiadać”, które zastępuje słowo „mieć”, i nieodmienianie nazwisk. Bardzo cennym doświadczeniem uczestników konkursu była możliwość obejrzenia swojej pracy, zapoznania się z recenzją i rozmowa na jej temat z komisją konkursową.

Pałac Młodzieży w Katowicach jest dużą placówką oświatowo – wychowawczą. Program artystyczny aktualnych wychowanków Pałacu był dużą atrakcją uroczystości: wystąpiła kompozytorka i pianistka oraz Teatr ADHD w spektaklu „Juwenalia”, opartego na tekście Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, który napisał sztukę, gdy był siedmioletnim dzieckiem.

Sukcesy uczniów ostrowieckiego „Chreptowicza” pokazują, że wykształcenie profilowe nie przeszkadza w rozwijaniu zainteresowań humanistycznych, które są konieczne do harmonijnego rozwoju człowieka.

 

Polecamy również