Angielski to najłatwiejszy język świata!

kAptir pawel3

Tekst promocyjny

Wbrew powszechnemu przekonaniu, język angielski to najłatwiejszy język świata!

Należy do grupy języków germańskich, podobnie jak język niemiecki, holenderski czy języki skandynawskie. Mimo to, angielskiego nie można traktować jako tworu w pełni opartego na germańskiej strukturze językowej. Niesłychanie skomplikowana historia wysp brytyjskich sprawiła, że współczesny język angielski to unikalna mieszanka języków celtyckich, germańskich, łaciny i języka francuskiego. Uważa się powszechnie, że blisko połowa znajdujących się w słowniku języka angielskiego słów ma pochodzenie romańskie, a więc de facto francuskie. Gramatyka angielska w dużej mierze oparta jest na systemie germańskim. Tak więc, ucząc się języka angielskiego można odnieść wrażenie, że jest on zbiorem cech wielu innych języków europejskich.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jest to, że owe cechy językowe zostały uproszczone do granic możliwości. Jedną z cech, która sprawiła, że angielski to najbardziej popularny język świata jest jego prostota gramatyczna, a ściślej mówiąc brak gramatycznych przypadków!!! To właśnie przypadki gramatyczne najczęściej spędzają sen z powiek wszystkim tym, którzy próbują pokonać trudną drogę edukacji językowej. Dla przykładu – w języku węgierskim, który powszechnie uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków świata, jest aż 29 przypadków gramatycznych, w języku fińskim 15, w języku czeskim 8, w języku polskim 7, w języku niemieckim 4. Ile więc mamy przypadków w języku angielskim??? Zero. Nie licząc pozostałości po tzw. dopełniaczu saksońskim czyli formy ‘s.

W językoznawstwie funkcjonuje prosta reguła – im mniej obostrzeń i rygorów gramatycznych w danym języku, tym bogatsze w nim słownictwo. To oznacza, że o ile język angielski jest gramatycznie dość ubogi, to jednocześnie jest niezwykle bogaty leksykalnie. Brak gramatycznych końcówek deklinacyjnych sprawia, że z niezwykłą łatwością tworzyć można w języku angielskim neologizmy – czyli wyrazy zupełnie nowe, dotychczas nieznane. Szacuje się, że każdego dnia powstaje w tym języku kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nowych słów dziennie!!!

Jednak bardziej od bogatego słownictwa, kursanci najczęściej obawiają się angielskiej gramatyki! W powszechnym obiegu funkcjonuje bowiem fałszywe przekonanie, że mityczne i niemal legendarne angielskie czasy gramatyczne to coś arcytrudnego i nie do przejścia dla zwykłego śmiertelnika. Otóż nic bardziej mylnego! Te tzw. „czasy” to po prostu struktury gramatyczne działające w każdym języku świata. Większość angielskich „czasów” można znaleźć chociażby w języku polskim, w którym zwyczajnie nakleja się im łatkę „gramatycznych struktur”.

Najczęstszym problemem w nauce języka angielskiego nie są czasy gramatyczne, ale nieudolne ich nauczanie. Nie można traktować ich w sposób teoretyczny, a wyłącznie praktyczno-logiczny!

Jeśli chcą Państwo nauczyć się języka angielskiego bez strachu przed potworem zwanym gramatyką oraz budować swoje zdolności językowe, zapraszam serdecznie do Szkoły Językowej Guliwer na prowadzone przeze mnie kursy dla dorosłych.

Dr Paweł Kaptur

wykładowca uniwersytecki, lektor, tłumacz

Polecamy również