Joanna Suska Radna Powiatu z Ćmielowa uhonorowana przez Prezydenta RP

DSC09880

DSC09770-Na obchodach 255-lecia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców został wręczony Pani Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP a wnioskodawcami byli ostrowieccy przedsiębiorcy. To wyraz dostrzeżenia i docenienia Pani działań zawodowych i społecznych?

– Jestem jedną z trzech osób w powiecie, którym przyznano odznaczenie i z tego co mi wiadomo weryfikacja moich osiągnięć przez Kancelarię Prezydenta RP była bardzo wnikliwa i szczegółowa, trwająca kilka miesięcy a więc otrzymanie tak wysokiego odznaczenia państwowego jest czymś szczególnym. Od roku 2011 pracując w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Św. jako Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej zajmuję się problematyką bezrobocia, aktywizacją osób poszukujących pracy i tym samym współpracą z przedsiębiorcami. Dodam, iż przez 8 lat prowadziłam własną działalność gospodarczą dlatego problemy z jakimi borykają się pracodawcy są mi bardzo dobrze znane i wspólnie staramy się je rozwiązywać w miarę możliwości prawnych i finansowych. W oparciu o swoje doświadczenie zawodowe a także działalność społeczną, którą traktuję jako swoją pasję życiową, przede wszystkim idę w stronę ludzi, wsłuchując się w ich potrzeby.

-Od kilku lat jest Pani bardzo aktywną kobietą nie tylko w swojej gminie ale także na szczeblu powiatu. Jak się zaczęła i jak przebiegała Pani praca na rzecz lokalnej społeczności?

– Dokładnie 7 lat temu zdecydowałam się poświęcić sporą część mojego czasu na działalność społeczną na rzecz swojej gminy. Zostałam wybrana na Przewodniczącą Rady Osiedla a otrzymywaną dietę przekazywałam na rzecz Doku Dziecka w Małachowie. W 2014r. zdobyłam mandat Radnej Powiatu i pełnię funkcję Przewodniczącej Komisji Rozwoju. Z myślą o mieszkańcach założyłam Stowarzyszenie Ziemi Ćmielowskiej „Razem dla Przyszłości”, które zrealizowało wiele przedsięwzięć między innymi: bezpłatne badania lekarskie, koncerty charytatywne, imprezy okolicznościowe. W roku 2015 z mojej inicjatywy powstał „Klub Aktywnych” w Ćmielowie, zrzeszający osoby chętne do wzajemnej integracji – głównie seniorów. Klub ten realizuje wiele ciekawych pomysłów tj.: wycieczki, grille, zabawy plenerowe i spotkania okolicznościowe. . Na szczeblu powiatu pomagam w tworzeniu lokalnych stowarzyszeń i zrzeszaniu się w grupy formalne, celem pozyskiwania funduszy na cele statutowe i pomoc potrzebującym. Takie inicjatywy to bardzo istotny element życia społecznego, jak wzajemna integracja międzypokoleniowa oraz oderwanie się od codzienności a niekiedy od samotności a najważniejszym czynnikiem motywującym są ludzie, którzy tworzą dobry klimat i są pozytywnie nastawieni do życia a takimi niewątpliwie są członkowie „Klubu Aktywnych”, dlatego jedni przyciągają drugich i w wyniku reakcji łańcuchowej grono klubowiczów się wciąż poszerza.

DSC09764 DSC09769suska okJest Pani pomysłodawcą utworzenia w gminie Ćmielów Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych, czyli taka potrzeba istnieje?

Taka placówka funkcjonuje w Ostrowcu Św. i jest tworzona także w Ożarowie. W tym celu przeprowadziłam konsultacje społeczne aby przede wszystkim mieszkańcy mogli się wypowiedzieć. Dostrzegając problemy osób starszych i skutecznie im pomagać taka placówka jest jak najbardziej potrzebna także i w naszej gminie. Moim głównym kierunkiem działania jest aktywizacja środowiska senioralnego zagrożonego wykluczeniem społecznym a także zwiększenie udziału seniorów w życiu społecznym bo dla mnie najważniejszy jest człowiek aby mógł godnie i spokojnie żyć.

Polecamy również