Uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w LO Nr I im. Stanisława Staszica

s1

10 listopada w LO nr I im. Stanisława Staszica odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość ta została przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii Grzegorza Krysy, przy współpracy Tomasza Włodarskiego nauczyciela w-f i Jana Starzomskiego nauczyciela geografii. 

Wykonawcami byli uczniowie klas: 2c biologiczno-chemicznej oraz 2d humanistycznej. Uczniowie występujący podczas akademii wykazali się wielką wrażliwością artystyczną. Bardzo pięknie wywołali nastrój patriotyczny i potrafili skupić uwagę wszystkich klas, które stanowiły publiczność. Podczas całej uroczystości panował bardzo podniosły nastrój i atmosfera refleksji. Występujący uczniowie poprowadzili nas przez dzieje Polski, począwszy od powstania naszego państwa. Przypomnieli wielkie wydarzenia świadczące o świetności Polski, ale także przyczyny upadku Rzeczypospolitej w XVIII w. Następnie ukazali ogrom wysiłku i poświęcenia najlepszych synów i córek naszego narodu w walce o zachowanie polskości oraz w próbach odzyskania niepodległości podejmowanych w XIX w. Przywoływanie tekstów z XVI i XVIII w. dotyczących wielkich osiągnięć Polski, a także recytacje poezji patriotycznej oraz prezentowane pieśni, tworzyły wyjątkowy nastrój. który pozwolił wszystkim uczestnikom tego wydarzenia, uświadomić sobie, że są częścią tej wielkiej duchowej wartości, jaką jest Ojczyzna. Że są dziedzicami tylu pokoleń Polaków, którzy wpłynęli na jej dzisiejszy kształt.

Gdy obchodzimy kolejne rocznice Polski niepodległej, pamiętajmy o tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie naszego państwa i za tę wielką sprawę walczyli i ginęli zarówno w XIX jak i w XX wieku. Zapamiętajmy również tę naukę, którą daje nam historia naszej Ojczyzny, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, lecz trzeba ją nieustannie zdobywać i potwierdzać w codziennym życiu państwa i narodu.  
s2 s3 s4Autor: Grzegorz Krysa

Fot. Klaudia Sasak

Polecamy również