Rusza „Ostrowiecki Uniwersytet Dziecięcy”

un ostrow

Radwan” zaprasza na wspaniałą przygodę z nauką Ostrowiecki ,Uniwersytet’ Dziecięcy” to najnowsza inicjatywa ostrowieckiego Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana. Zajęcia ruszają już w lutym. Aktualnie trwają zapisy.

Uniwersytety dziecięce to fenomen ostatnich lat. Z powodzeniem działają w wielu państwach na całym świecie, w tym także w Polsce.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy został powołany do życia wiosną 2002 r. przy Uniwersytecie Eberharda Karlsa w Tybindze w Niemczech. W 2003 r. powstał kolejny, przy Uniwersytecie Wiedeńskim. Następne lata przyniosły prawdziwy wysyp uniwersytetów dziecięcych. Powstawały one w kolejnych miastach europejskich, a także w USA, Kolumbii, Meksyku. Pierwsze uniwersytety dziecięce w Polsce zostały powołane do życia w 2007 r. W 2008 r. było ich już kilkanaście, w 2011 r. około 150, a w 2015 r. około 200. Początkowo uniwersytety dziecięce były uruchamiane głównie w dużych miastach. Obecnie coraz częściej powstają one w mniejszych miejscowościach.

Uniwersytety dziecięce mają za zadanie wzbudzić w dzieciach ciekawość otaczającego je świata, zachęcić do nauki i przede wszystkim pokazać, że nauka nie musi być jedynie nudnym codziennym obowiązkiem, może stać się prawdziwą życiową pasją.

– Naszym zamiarem jest przeszczepienie idei uniwersytetów dziecięcych na grunt ostrowiecki- podkreśla Tadeusz Krawętkowski, prezes Zarządu Oddziału. – Podjęta przez nas inicjatywa ma zaszczepić w dzieciach miłość do nauki, rozbudzić w nich naturalną ciekawość świata, zarazić pasją do pogłębianie wiedzy.

Uniwersytety dziecięce są zakładane przede wszystkim przez uczelnie wyższe, ale także fundacje i stowarzyszenia.

– Powołanie przez nasz Oddział „Ostrowieckiego ,Uniwersytetu’ Dziecięcego” wpisuje się w działania statutowe PTTK. Nasze stowarzyszenie stawia sobie bowiem za cel realizowanie działać w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowywania dzieci i młodzieży- mówi T. Krawętkowski.

Uniwersytety dla dzieci to miejsca, w których najmłodsi mają niepowtarzalną okazję pobawić się w studiowanie, wysłuchać wykładów, a także samodzielnie poeksperymentować. Tak też będzie w „Ostrowieckim ,Uniwersytecie’ Dziecięcym”.

– Zamierzamy podsycać naturalną ciekawość dzieci, uczyć poprzez zabawę, rozwijać talenty, kształtować osobowość człowieka poszukującego – człowieka-odkrywcy. Chcemy także zapoznać dzieci z atmosferą poważnej nauki. Proponujemy im zatem intrygującą podróż w świat wiedzy i to rozległej, bo obejmującej m.in. zagadnienia z dziedziny historii, historii sztuki, literatury, archeologii, geologii, geografii, biologii czy chemii- podkreśla T. Krawętkowski.

Dzieci nie tylko poznają tajniku różnych dyscyplin naukowych, ale także osoby, które się nimi zajmują. Na zajęciach będą spotykać się z naukowcami, ekspertami i pasjonatami. Pod ich okiem przeprowadzą badania i eksperymenty naukowe oraz wykonają wiele kreatywnych ćwiczeń. Warsztaty archeologiczne przeniosą ich w przeszłość. Zajęcia z zakresu nauk przyrodniczych czy humanistycznych pobudzą do działania i twórczego myślenia, a warsztaty z bloku nauk społecznych znacznie poszerzą wiedzę o świecie.

Dzieci uczęszczające na zajęcia poczują się jak prawdziwi studenci, otrzymają indeksy i będą zbierać zaliczenia. Ominą ich jednak kolokwia, egzaminy i prace zaliczeniowe.

– Nie chcemy tworzyć w Ostrowcu Św. kolejnego miejsca, gdzie dzieci mogą jedynie miło spędzić czas. Tworzymy w naszym mieście miejsce, gdzie będziemy przekazywać wiedzę. A będziemy ją przekazywać w sposób przystępny i obrazowy, dostosowany do wieku dzieci. Dzięki temu nasi młodzi studenci zapamiętają mnóstwo informacji i nabędą nowe umiejętności- dodaje T. Krawętkowski.un ostrwo

Ostrowiecki ,Uniwersytet’ Dziecięcy” rusza w lutym. Właśnie został do niego ogłoszony nabór. Zapisy są przyjmowane w siedzibie ostrowieckiego Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana w ODS „Malwa” na os. Stawki 45 (I piętro). Zajęcia są odpłatne. Ilość miejsc jest ograniczona! Dodatkowe informacje nt. zajęć można uzyskać w siedzibie Oddziału PTTK lub tel. 505 444 874, 694 834 511.

Polecamy również