Na Gutwinie zdrowo i bezpiecznie

Na_Gutwinie_zdrowo_i_bezpiecznie_2

W Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim trwają bezpłatne zajęcia z cyklu „Aktywny Senior 2018” pod patronatem Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego.

W minioną środę – 30 maja – odbyły się ostanie zajęcia prowadzone przez Straż Miejską i instruktorkę Taekwondo Wiolettę Walerowicz.

Spotkanie ze Strażą Miejską miały charakter prewencyjny, a seniorzy mogli podczas nich dowiedzieć się o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w miejscu publicznym i w miejscu zamieszkania, a także dowiedzieć się jak ich uniknąć. Instruktor taekwondo pokazał natomiast – od strony praktycznej – różne techniki samoobrony. Spotkania te miały za zadanie kształtowanie właściwych zachowań wobec zagrożeń na jakie narażony jest senior.

Od  6 czerwca, przez kolejne cztery tygodni, zajęcia kontynuujące akcję „Na Gutwinie zdrowo i bezpiecznie” poprowadzą Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy, a instruktorzy sportu uzupełnią zajęcia o towarzyskie gry zespołowe i spacery nordic walking.

Spotkania ostrowieckich seniorów będą odbywać się w Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin, w każdą środę w godzinach 16.00-18.00. Dzięki uprzejmości Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, linia nr 8 odjeżdża w każdą środę z zajezdni obok Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin tuż po zakończeniu zajęć, tj. o godzinie 18.15 i ma wydłużoną trasę.

– Na pierwszych zajęciach skupimy się na podstawowych sprawach, czy jak seniorzy mogą zadbać o własne bezpieczeństwo, jak prawidłowo rozpoznać zagrożenia, jak prawidłowo wezwać pomoc, udzielić pierwszej pomocy przy omdleniu i utracie przytomności, jak zabezpieczyć poszkodowanego układając go w pozycji bezpiecznej – wyjaśnia Dariusz Czupryński z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.Na_Gutwinie_zdrowo_i_bezpiecznie_3 Na_Gutwinie_zdrowo_i_bezpiecznie_1

W kolejnych tygodniach seniorzy nauczą się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową (zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem) oraz zaopatrywania urazów i ran (unieruchomienie urazów kończyn, postępowania z ranami).

Polecamy również