Przedszkole Publiczne nr 7 dla Niepodległej w 100 lecie odzyskania niepodległości

Już przedszkolak wie, że Polacy przez wiele lat musieli walczyć o swoją tożsamość, o to, aby Polska była Polską. Nigdy nie zatraciliśmy tego, co najważniejsze – ogromnych pokładów patriotyzmu. A czym jest patriotyzm? To szacunek i miłość do własnego kraju, pielęgnowanie jego historii, kultury i tradycji.

100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to niezwykła okazja, by najmłodsze pokolenie Polaków uczyć, czym jest słowo Ojczyzna. Już od września w naszym przedszkolu w ramach własnego projektu edukacji patriotycznej oraz międzynarodowego „Piękna nasza Polska cała” i ogólnopolskiego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” podjęto długofalowe działania z udziałem i w integracji ze środowiskiem lokalnym.

W październiku nasza placówka kolejny raz zorganizowała dla ostrowieckich przedszkoli wspaniałą imprezę plenerową, jaką jest gra miejska. Tegoroczna jej edycja wpisywała się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, dlatego jej charakter miał wymiar patriotyczny. Jej hasło przewodnie to: „Wspólne wędrowanie i poznawanie Ostrowca Świętokrzyskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Wszyscy  uczestnicy gry miejskiej spotkali się w Parku Miejskim przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, by po przedstawieniu historii drogi Polski do wolności, oddać hołd wielkiemu wodzowi składając kwiaty i zapalając znicze.

Następnie po krótkim spotkaniu w kinie ETIUDA, gdzie przedszkolaki obejrzały prezentację i film pt. „Jestem Polakiem” wszyscy udali się wędrówkę do historycznych miejsc naszego miasta. Gra miejska zakończyła się na terenie przedszkola, gdzie uczestnicy z rąk inspektora Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, pani Małgorzaty Stafiłowskiej oraz pana Stanisława Choinki – wiceprzewodniczącego Rady Miasta odebrali pamiątkowe certyfikaty i nagrody. Wspólnie zasadzono też „Drzewo pamięci” w przedszkolnym ogrodzie.

Również tegoroczne zdobywanie Odznaki Turystyczno – Krajoznawczej PTTK przez najstarsze dzieci związane było z wędrówkami mającymi na celu pielęgnowanie historii naszego miasta oraz przybliżenie sylwetek ludzi, którzy tu mieszkali. Starszaki były na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej, gdzie odwiedziły groby mieszkańców Ostrowca straconych na Rynku. Zapaliły znicze na cmentarzu żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Odwiedziły groby ważnych dla naszego miasta osób : doktora Głogowskiego, nauczycielki Walerii Makarewicz oraz uczniów gimnazjalistów poległych w 1920 roku.

Niezwykłym wydarzeniem były uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przedszkolaki pokazały całej społeczności przedszkolnej, czym dla nich jest patriotyzm i w jaki sposób należy czcić tak ważne w dziejach naszej bogatej historii wydarzenie, jakim jest wyrwanie się z wieloletniej niewoli. Każdy wiersz, każda pieśń i piosenka prezentowana przez dzieci podczas uroczystości mówiła o umiłowaniu ojczyzny, przywiązaniu do tradycji, no i oczywiście o bohaterstwie Polaków, którzy walczyli o wolność nas wszystkich. Umiłowanie do naszej bogatej historii pokazały dzieci także podczas specjalnie przygotowanego przeglądu patriotycznej mody. Na scenie pojawiły się dzieci, które strojem pokazały, jak piękna jest nasza tradycja i jak piękne są barwy ojczyste. W uroczystości udział wzięli rodzice oraz pan Kazimierz Kocowski – prezes Ostrowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK im. J. Piwnika „Ponurego, Agnieszka Rogalińska – prezes ARL oraz Marta Woźnicka – Kuzdak – radna Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Już następnego dnia dzieci wzięły udział we wzruszającej uroczystości „Dla Ciebie Polsko”, której byliśmy współorganizatorami, Uroczystość przebiegała pod honorowym patronatem i z udziałem Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Na scenie kina Etiuda przedszkolaki ze wszystkich ostrowieckich przedszkoli zaprezentowały program artystyczny ukazujący miłość do Ojczyzny, jej tradycji i bogatej, często burzliwej historii.p0 p1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 p8

W czasie obchodów Święta Niepodległości przedszkole otrzymało odświętny wystrój. Liczne gazetki, biało – czerwone akcenty i dekoracje w postaci symboli narodowych, bogactwo prac plastycznych wpływały na podniosłość i patriotyczną atmosferę obchodów 100 – lecia Niepodległej. Dzieci poznawały też tańce ludowe, piosenki i pieśni legionowe, a ich aktywność zaowocowała wysokimi osiągnięciami, w tym również podczas międzyprzedszkolnego konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowanym przez Katolicki Zespół Edukacyjny.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości był udział licznej grupy przedszkolaków w Biegach Niepodległości, wydarzeniu sportowym, na które zaprosili mieszkańców miasta organizatorzy, czyli Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Najmłodsi uczestnicy Biegu dla Niepodległej wykazali się ogromnym zapałem, czym zasłużyli sobie na pamiątkowe medale stanowiące wspaniałą pamiątkę uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 

W efekcie podejmowanych działań na polu kształtowania u dzieci postaw patriotycznych

Polecamy również