5 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie dywanu

dywanwsalonie

dywanwsalonieTekst promocyjny

Chcesz dobrać stylowy dywan do salonu albo do sypialni? W takim przypadku sprawdź nasze porady, aby znaleźć ten najlepszy model. Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać przy kupowaniu dywanu!

Dywany we wnętrzach mają zarówno wielu zwolenników, jak również swoich przeciwników. Te dekoracyjne tkaniny są w użyciu już od wielu wieków. Teraz w sklepach możemy znaleźć je w wielu interesujących wariantach do wyboru.

Aby wyszukanie idealnego dywanu było jeszcze prostsze, przygotowaliśmy wraz ze sklepem Carpet Zone specjalny przewodnik – razem z nim można wybrać dywan idealny do każdej przestrzeni!

1. Wymiary i kształt dywanu

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać przy wyborze odpowiedniego dywanu, jest określenie, jaki powinien być jego idealny wymiar oraz kształt.

Każde wnętrze jest nieco inne, wobec tego warto wcześniej zmierzyć przestrzeń, aby wiedzieć, jakich wymiarów dywanu poszukiwać – to ważne nie tylko przy zakupach on-line, ale również tych stacjonarnych. Często nawet jeden centymetr ma decydujące znaczenie!

Warto również zwrócić uwagę na kształt dywanu. Dobieramy go także zależnie od miejsca, w którym ma się on znaleźć. Obecnie najbardziej popularne są dywany kwadratowe i prostokątne, ale możemy też spotkać się z tymi okrągłymi czy owalnymi.

2. Styl dywanu

Duże znacznie ma również styl, w którym dywan został wykonany. Do dyspozycji mamy obecnie dywany o tradycyjnych wzorach, które nawiązują do tradycji perskich, ale również dywany nowoczesne, bardziej stonowane, na przykład z modnymi teraz geometrycznymi motywami.

Styl dywanu dobieramy indywidualnie w zależności od tego, jaka jest aranżacja wnętrza. Do tradycyjnie urządzonych salonów i innych pomieszczeń świetnie pasują dywany klasyczne – orientalne. Również można dobrać je go nowoczesnych aranżacji – na zasadzie kontrastu. W nowoczesnych przestrzeniach dobrze wyglądają również dywany o współczesnych wzorach.

3. Surowiec, z którego wykonano dywan

Następna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to surowiec, z którego dywan został wyprodukowany.

Aktualnie dywany wykonuje się z dwóch typów materiałów – tych naturalnych, na przykład bawełny, wełny czy jedwabiu, a także sztucznych, na przykład z akrylu, poliestru, poliamidu, polipropylenu czy nylonu.

Dywany naturalne są bardziej przyjemne w dotyku, na ogół trwalsze, cieplejsze, ale też mogą sprawiać problemy w czyszczeniu – wymagają specjalistycznego prania. Te ze sztucznych włókien są natomiast łatwe do utrzymania w czystości, ale także nie zawsze są tak miękkie i nie mają tak dobrych właściwości izolacyjnych.

4. Wysokość runa dywanu

Runem w dywanie nazywamy jego wierzchnią warstwę, która tworzona jest przez surowiec umieszczony na osnowie. Dywan może być produkowany ręcznie – wtedy jego runo tworzone jest przez wykwalifikowanych rzemieślników, ale obecnie znacznie częściej produkuje się dywany maszynowo.

Dywany mogą mieć niskie runo – jest ono spotykane zarówno w przypadku dywanów orientalnych, jak również tych nowoczesnych. Runa wyższe są bardziej przytulne i przyjemne w dotyku i mają przyciągającą wzrok fakturę, ale z drugiej strony są trudniejsze w czyszczeniu.

Najwyższe runo mają dywan typu shaggy, które składają się z wysokich na kilka centymetrów włókien, które tworzą charakterystyczną, zmierzwioną nawierzchnię.

5. Jakość wykonania dywanu

Wysokiej jakości dywany to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Nie musimy jednak wydawać tak dużo, aby kupić stylowy dodatek na lata.

Warto więc sprawdzać różne propozycje, aby wybrać taki dywan, który będzie wykonany z dobrej jakości materiałów i będzie wykończony w najdrobniejszych detalach, na przykład nie będzie miał ubytków w runie, postrzępień, nie będzie za cienki lub nie będzie miał za niskiej gramatury.

Sprawdź już teraz pełną ofertę dywanów w sklepie Carpet Zone z Kielc. Pełna oferta sklepu dostępna jest na stronie internetowej: www.carpet-zone.pl. Adres sklepu ul.Chęcińska 14A, Kielce – nad Media Expert, I piętro.

Polecamy również