Ludzie z „ostrowieckiego świecznika”

Plenerowa wystawa fotograficzna „Ludzie z „ostrowieckiludzie ze swiecznika lczoloego świecznika”. Rządzący miastem w latach 1918-2018

Ekspozycja zorganizowana będzie w ramach tegorocznych EDD , których hasłem przewodnim jest „Polski splot”. Wprawdzie Ostrowiec jako miasto został założony pod koniec XVI w. to dynamiczny rozwój miasta nastąpił po odzyskaniu niepodległości w 1918r. W okresie międzywojennym ludność miasta wzrosła dwukrotnie. Wpłynęły na to dwa czynniki rozwój gospodarczy i poszerzenie granic miasta. Przyłączenie Huty Klimkiewiczów zmieniło strukturę demograficzna miasta. W okresie międzywojennym połowa mieszkańców Ostrowca to była klasa robotnicza zatrudniona przede wszystkim w Ostrowieckiej Hucie. Stawiało to wymagania dla rządzącym miastem jak zapewnić warunki życia mieszkańcom Ostrowca, jak zaspokoić różnorodne potrzeby mieszkańców dynamicznie rozwijającego się miasta. Również w okresie PRL-u i III RP to huta miała wpływ na to jak rozwijał się Ostrowiec Świętokrzyski. Wybudowanie Nowego Zakładu zwiększyło ludność Ostrowca a tym samym trzeba było rozwiązać problemy lokalowe, wybudować nowe szkoły, zapewnić dostęp do kultury , stworzyć miejsca pracy dla kobiet. Kolejni prezydenci zarówno w okresie międzywojennym jak i po wojnie musieli borykać się z rozwiązaniem tych problemów . Pokazując sylwetki burmistrzów i prezydentów Ostrowca w latach 1918 – 2018 pokazujemy jak ich działania miały wpływ na historię Ostrowca Świętokrzyskiego, jak ich losy splatały się z dziejami miasta.

Zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego!
Jeśli w swoich prywatnych zbiorach macie zdjęcia z uroczystości miejskich z lat 1918-1989, na których są osoby zarządzające w tym czasie miastem, udostępnijcie je na naszą wystawę wzbogacając w ten sposób historyczne dziedzictwo Ostrowca Świętokrzyskiego.

Kontakt: Punkt Informacji Turystycznej w MCK (kino „Etiuda”) tel. 609222800

Fot. Punkt Informacji Turystycznej

Polecamy również