Seniorzy poligloci

uczolo

Angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, rosyjski, a od tego semestru także włoski to oferta edukacyjna dla naszych seniorów. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim mają szansą stać się poliglotami.

Wczoraj na ostrowieckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku po raz siedemnasty zainaugurowano rok akademicki. W ramach uczelni dla seniorów pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności będzie 150 nowych słuchaczy.

W uroczystości, którą rozpoczął Chór UTW od odśpiewania hymnu narodowego i pieśni „Gaudeamus igitur” ostrowieckim seniorom towarzyszyli przedstawiciele władz uczelni, miasta, powiatu, zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

– Naszą misją od początku jest edukacja starszego pokolenia, stąd cykliczne wykłady otwarte i spotkania z ekspertami w różnych dziedzinach. Nasi słuchacze mogą też zgłębiać swoją wiedzę w ramach seminariów, sekcji przedmiotowych, rozwijać się artystycznie, zadbać o kondycję fizyczną i zdrowie – podkreślała prezes UTW Matylda Niewójt, przedstawiając zgromadzonym główne kierunki i zadania pracy uniwersytetu w roku akademickim 2019/2020. – Od tego semestru proponujemy dodatkowe zajęcia komputerowe dla zaawansowanych. Poszerzona zostanie również oferta języków obcych. Do tej pory nasi słuchacze uczyli się angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Teraz będą zgłębiać również włoski.

u1 u2 u3 u4 u5 u6 u7 u8 u9– Wiele akcji profilaktycznych, które organizujemy jest skierowana właśnie do seniorów, a bierze się z potrzeby zgłaszanej przez Uniwersytet Trzeciego Wieku – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. – Samorządy – zarówno miejski jak i powiatowy współpracują z nim od samego początku. Staramy się wspomagać seniorów finansowo, ale przede wszystkim właśnie poprzez akcje profilaktyczne, bezpłatne badania albo zajęcia rekreacyjne, w których bardzo chętnie uczestniczą.

Tegoroczną ofertą uczelni zainteresowało się już 150 osób. Liczba ta pewnie jeszcze wzrośnie, bo zapisy nadal trwają. O tym, że warto wstąpić do uniwersyteckiej społeczności przekonują ci, którzy są w niej od lat.

Ostrowieccy seniorzy, jak na inaugurację roku akademickiego przystało wzięli udział w uroczystym akcie immatrykulacji i wysłuchali pierwszego w tym semestrze wykładu. O profilaktyce medycznej, jako wyznaczniku jakości opieki zdrowotnej mówiła doc. dr hab. Anna Pacian z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Polecamy również