SKKT PSP 10 wędruje śladami pamięci narodowej

psp 10 sladami pamieci narodowej

Koło krajoznawczo – turystyczne ze PSP nr 10 pod opieką Edyty Skwirowskiej i Marzeny Jaguszewskiej rozpoczęło obchody Święta Niepodległości wędrując śladami pamięci narodowej po naszym mieście. Każdy z uczestników miał ze sobą znicz. W taki sposób uczcili 101 rocznicę odzyskania niepodległości.p1 p2 p3 p6 p7 p8 p10 p11 p12 p13 p14 p15 p16

Wędrówkę rozpoczęli od Cmentarza Parafialnego przy ul. Denkowskiej, by oddać hołd ludziom, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Odwiedzili tu kwaterę wojenną 1914-1917 i 1939 r., pomnik ku czci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie 1920, mogiły Zygmunta Saskiego i Antoniego Czerwińskiego – uczestników insurekcji 1863 – 1864, pomniki walki i męczeństwa mieszkańców naszego miasta z lat okupacji hitlerowskiej. Porządkowali groby i zapalali symboliczne znicze. Udali się na ul. Okólną, gdzie znajduje się pomnik w miejscu przeprowadzonej w 1944 r. egzekucji 9 Polaków za zabicie żołnierza niemieckiego. Kolejnym punktem ich trasy był Rynek – dla każdego ostrowczanina miejsce pamięci i zadumy. To obelisk z 30 nazwiskami straconych w dniu 30 IX 1942 roku ostrowczan. Następnie udali się do Parku Miejskiego pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – twórcy niepodległej Polski i symbol walki o wolność. W blasku lamp dotarli do  Masztu Niepodległości – symbolu upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości i oddali  hołd bezimiennym bohaterom walczącym za naszą wolność, a następnie do zaułku harcerskiego pomnikiem poświęcony druhnom i druhom. Na tablicy przeczytali: „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy… Oni nie szczędzili Ojczyźnie swych sił, potu i krwi, my jesteśmy im winni wieczną pamięć.” Po drodze stanęli jeszcze przy obelisku upamiętniającym nadanie miastu Krzyża Grunwaldu II Klasy. Zatrzymali się też przy tablicach pamiątkowych – przy budynku PTTK znajduje się tablica upamiętniająca zasługi patrona oddziału Stanisława Jeżewskiego, a przy kamienicy pod numerem 34 w Rynku – tablica pamiątkowa poświęcona konspiracyjnej działalności harcerzy i harcerek Szarych Szeregów hufca ostrowieckiego. To w tym budynku podczas okupacji mieściła się wytwórnia granatów. Młodzi ludzie naprawiali też broń dla oddziałów AK okręgu „Jodła”, powielali i rozprowadzali prasę podziemną. Ostatnim punktem wieczornej, listopadowej wędrówki był zabytkowy gmach Poczty Polskiej z tablicą poświęconą  pocztowcom „poległym męczeńską śmiercią z rąk hitlerowskiego okupanta w latach 1939-1945” i tam zapalili ostatni znicz. To była żywa lekcja patriotyzmu i historii naszej Małej Ojczyzny.

Działania SKKT PSP 10 uświadamiają dzieciom i młodzieży, jaka drogę przeszli nasi przodkowie, abyśmy my cieszyli się wolnością. Dlatego jesteśmy im winni wieczną pamięć nie tylko w dniu 11 listopada.

Koło odwiedza takie miejsca cały rok. Wkrótce wyruszą szlakiem majora Ponurego do Michniowa i szlakiem Bitwy Bodzechowskiej 1863. 

Polecamy również