Cichy zabójca- atakuje w Ostrowcu

DSC00214

14 stycznia 2020 r. tuż przed godziną 20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla i zagrożeniu życia dwójki domowników jednego z mieszkań przy os. Słonecznym 12 w Ostrowcu Św. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze – 9 strażaków.

Po przybyciu ratowników na miejsca akcji stwierdzono, że w jednym z lokali budynku mieszkalnego wielorodzinnego doszło do podtrucia tlenkiem węgla 11 letniego chłopca. Dziecko było przytomne, a pomocy medycznej udzielał mu będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania strażaków w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu pomiaru stężeń tlenku węgla w mieszkaniu czujnikami wielogazowymi, które wskazały niebezpieczną wartość 250 ppm. Mieszkanie natychmiast przewietrzono poprzez otwarcie okien oraz odcięto dopływ gazu do piecyka poprzez zakręcenie zaworu. Sprawdzono również mieszkania sąsiadujące na zawartość tlenku węgla i gazów palnych lecz urządzenia pomiarowe nie wykazały zagrożenia. Mieszkania zamknięte do których nie było dostępu sprawdzono z kosza drabiny zaglądając przez okna. Dziecko pod opieką matki zostało zabrane przez ZRM do szpitala. Na tym działania zakończono. Akcja trwała ponad godzinę.

W tym sezonie grzewczym na terenie powiatu ostrowieckiego jest to już 10 zdarzenie związane z ulatnianiem się tlenku węgla oraz druga poszkodowana osoba. W ubiegłym roku ostrowieccy  strażacy przy tego typu zdarzeniach  interweniowali 7 razy a osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń z czadem było 3. Na szczęście nie zanotowaliśmy ofiar śmiertelnych.

RADZIMY! 

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  • W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
  • Zmniejsz ryzyko zamontuj czujkę tlenku węgla.

Opracowanie: mł. bryg. Barbara Majdak

 

Polecamy również