EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA Z POWIETRZEM W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR7.

Miniony tydzień przebiegał pod znakiem niezwykle ciekawych zabaw badawczych i doświadczeń, którego źródłem stało się powietrze. Nasze przedszkolaki weszły w rolę naukowców poznających właściwości otaczającej nas zewsząd mieszaniny gazów, a głównym z nich tlenem. Składnik dzięki, któremu żyją wszystkie organizmy: zwierzęta, rośliny no i oczywiście ludzie.e1 e2 e3 e4 e5 e6 e7 e8 e9 e10 e12 e13 e14 e15 e16 e20

Nasi mali odkrywcy dowiedzieli się, że nie ma pustych szklanek, słoików, butelek. W nich jest powietrze. Udowodnili to prostymi doświadczeniami, np. zatapiając butelkę w wodzie, a potem to samo doświadczenie przeprowadzili zakręcając ją korkiem. Wynik dawał jednoznaczną odpowiedź, że gdy w naczyniu jest zamknięte powietrze, ono nie tonie. Sprawdzili to również za pomocą palącej się świecy, która gasła w momencie, gdy została przykryta szklanką. Bardziej efektownie wyglądało to doświadczenie kiedy świeczka pływała po kolorowej wodzie i nakryta słoikiem gasła zasysając do wnętrza płyn. Przedszkolaki zachwycone wołały tylko ,,wow”.

Równie radośnie i z zachwytem przyjęły doświadczenie, w którym powietrze zostało ukazane jako ogromna siła nośna. ,,Balonowa rakieta” tak nazywa się ten eksperyment to nic innego jak wypuszczone z balonu powietrze, który przyczepiony był do linki. Odblokowanie końcówki wywołało uwolnienie z niego powietrza i bardzo szybkie przemieszczenie się na koniec linki- ,,rakieta”.

Zabawy badawcze miały również miejsce w naszym przedszkolnym ogrodzie. Przygotowane wcześniej papierowe samoloty ( samodzielnie wykonane przez dzieci) poszybowały wysoko i dały dużą radość małym naukowcom. Były też latawce, mydlane bańki oraz balony. Wszystko to dzięki powietrzu unosiło się w przestrzeni ogrodu.

Balony dały nam okazje, żeby pokazać przedszkolakom ciekawe doświadczenia z nimi. Były unoszone w strumieniu powietrza wydobywającego się z suszarki ( również piłeczki ping pong), wirowały w barwnym wianuszku połączone ze sobą taśmą. Pompowaliśmy balony za pomocą gorącego powietrza i nabijaliśmy balony na drewniane patyki do szaszłyków.

W czasach, w których zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie, a ze względu na smog w miastach praktycznie wszyscy jesteśmy biernymi palaczami, zdrowe i świeże powietrze wydaje się być na wagę złota.  „Możemy przyjąć, że niedobór tlenu albo inaczej wygłodzenie tlenowe jest jedyną i największą przyczyną wszelkich chorób” dr Stephen A. Levine. Wszystkie te eksperymenty wykonane były po to by, pokazać przedszkolakom, jak ważne jest powietrze, a w szczególności właśnie tlen. Wiemy, że nasze dzieci zapamiętają te działania i mamy nadzieję, że spożytkują zdobyta wiedzę w przyszłości.

Polecamy również