POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU NR 7- ,,WIOSNO, ACH TO TY!”

Pod  hasłem ,,Wiosno, ach to ty!” w Przedszkolu Publicznym nr 7 odbyło się powitanie nowej pory roku. Długo na nią czekaliśmy. Wiosna budzi w nas poczucie radości, chęci do podejmowania nowych wyzwań, dokonywania rzeczy i działań, na które zimą nie zawsze mamy ochotę. Świat staje się bardziej kolorowy, na trawnikach pojawia się soczysta zieleń, a na drzewach i krzewach z pąków rozwijają się młode listki. Wreszcie zwierzęta budzą się z zimowego snu, no i powracają ptaki, które opuściły nas jesienią migrując do ciepłych krajów. To niezwykle ciekawe obserwować te przemiany. Budzenie się do życia to cud przyrody, który towarzyszy nam rokrocznie i czasami go nie dostrzegamy. Dzieci jednak inaczej patrzą na ten moment w przyrodzie. Zawsze bardzo dokładnie analizują przemiany zachodzące w środowisku fauny i flory, uczą się go obserwować i dokonywać analizy dostrzeżonych zamian.1 2 3 4 7 8 9 10 11 12 13 15 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Nic więc dziwnego, że nasze przedszkolaki nie miały żadnych trudności z odpowiedziami na pytania zadawane przez panią Wiosnę. Rozpoznawały pierwsze wiosenne kwiaty. Wiedziały, że sasanka, przebiśnieg i pierwiosnek to chronione rośliny. Pamiętały, jak wyglądają powracające ptaki: skowronek, jaskółka czy ulubiony przez nich bocian. Znały także zmiany jakie zachodzą w pogodzie na wiosnę.

Przedszkolaki zaprezentowały także przygotowane przez nich krótkie artystyczne popisy. Śpiewały, tańczyły, grały na instrumentach perkusyjnych do wybranych utworów po prosu radośnie witały wiosnę. Niezwykle inspirującym momentem był pokaz mody ekologicznej, przygotowanej przez chętne dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Były więc foliowe kreacje dla dziewczynek, balowe spódnice, gazetowe sukienki, kapelusze ozdabiane nakrętkami, garnitury dla chłopców i nawet pojawiła się bąbelkowa zbroja. Wszystko wykonane z materiałów odpadowych. Brawo za twórczą wyobraźnię, której nie zabrakło i tym razem.

  1. Dzieci z radością występowały na scenie prezentując takie piosenki, jak: ,,Marzec czarodziej”, ,,Słonko zaświeciło”, ,,Przyszła wiosna”, ,,Królowa wiosna” czy ,,Wiosna” Skaldów najbardziej znana również dla nas dorosłych. Instrumentację utworów wykonały grupy najstarsze. Świetnie słuchało się ,,Walca kwiatów” P. Czajkowskiego czy melodię ,,Do Zuzi” z płyty Marka i Wacka czy chociażby utworu Leo Rojas – El Condor Pasa z użyciem instrumentów perkusyjnych.

Na koniec pierwszego spotkania z panią Wiosną odbył się pokaz tańca dziewczynek z wiosennymi kwiatami do utworu instrumentalnego George Davidsona ,,Mariage Daomur”. To było bardzo liryczne powitanie nowej pory roku. „Gdzie kwitnie kwiat- musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie” , jak pisał Fredrich Rückert. Cieszymy się z nadejścia, tej najpiękniejszej pory roku bo dającej nowe życie przyrodzie.

Tekst i foto PP nr 7

Polecamy również