,,SKĄD SIĘ BIORĄ EKOLOGICZNE PRODUKTY?” PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU W PRZEDSZKOLU NR 7.

W minionym tygodniu przedszkolaki z ,,siódemki” realizowały ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to nowe wyzwanie, z którym przyszło nam się zmierzyć. Program dedykowany był do dzieci 5 i 6 letnich choć nasze maluchy na dostępnym dla nich poziomie również rozwijały swoją ekologiczną wiedzę.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 31 32 33 34 35 36 37 39 38 40 41 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Każdy dzień poświęcony był innym działaniom. Było o ekologicznym pieczywie, mleku i produktach nabiałowych, mięsie, wędlinach, rybach oraz owocach, warzywach no i ziołach. Podsumowaniem był zorganizowany w przedszkolnym ogrodzie ekologiczny piknik.

Dzieci utrwalały na zajęciach wiedzę dotyczącą ekologicznych produktów. Z tym nie mają najmniejszego problemu, bo profil naszego przedszkola jest skierowany na działania ekologiczne, które realizujemy w szerokim zakresie. Starszaki świetnie odczytują i rozumieją piramidę zdrowia. Wiedzą, czego powinny dostarczać swojemu organizmowi i w jakich ilościach. Rozumieją dlaczego warzyw i owoców powinny jeść jak najwięcej. Wiedzą skąd bierze się chleb, jak powstaje i ile działań musi się dokonać aby trafił on na nasze stoły. Znają się gatunkach pieczywa, umieją je rozróżni i wybrać te zdrowe; razowe, pełne ziaren, ciemne bądź mieszane. Każdy gatunek pieczywa mogły posmakować i utwierdzić się w swoim wyborze. Co prawda pojawiło się i pieczywo z mrożonego ciasta tzw. ,,dmuchane” ale nie było chętnie wybierane przez małych smakoszy.

Znają także nabiał i wiedzą skąd on się bierze. Miały również niepowtarzalną okazję ,,wydoić” krowę. Była ona co prawda narysowana ale dała tyle samo emocji i wrażeń, co żywa. Mogły również spróbować nabiałowych specjałów: białego sera, śmietany, mleka, kefiru, maślanki. Udało nam się je zakupić z ekologicznych gospodarstw, których wokół naszego miasta jest dużo. Różnica w smaku była oczywista i dla dzieci.

Zaskoczeniem dla dzieci był dzień związany z ziołami, które okazało się, że rosną na naszym przedszkolnym ogrodzie. Wcześniej niewielu z nich wiedziało, że ulubiony przez nich ,,dmuchawiec” czyli mniszek lekarski to świetny dodatek do orzeźwiającej lemoniady, której mogły posmakować na pikniku ekologicznym. Wykonały z zebranych w ogrodzie ziół zielnik i utrwaliły wiadomości o ich zdrowotnych i leczniczych właściwościach.

Ekologiczne mięso, wędliny i ryby to kolejny dział treści, które były realizowane. Dzieci podsumowały swoją wiedzę oglądając film edukacyjny przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny w programie o ekologicznych produktach. Rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle z wizerunkami ryb i ich nazwami oraz uzupełniały swoje piramidy zdrowia.

Wielkim wydarzeniem było podsumowanie działań podczas pikniku ekologicznego. Tu dopiero się działo. Były stoiska z ekologiczną żywnością: pieczywem różnych gatunków, nabiałem: serami, twarogami, kefirami. Były warzywa w ciekawych i nietypowych smakach (kiszony kalafior), owoce w postaci naturalnej, jak i przetworzonej(dżemy, konfitury, smażone jabłka, itp.). Każdy uczestnik mógł sam skomponować swoją ,,kanapkę”. Dzieci były ciekawe smaków i szybko oceniały walory przekąski. Zdrowie to ruch i nie mogło go zabraknąć na pikniku. Były więc i rywalizacje sportowe, które bardzo lubią dzieci. Mogły także rozwinąć swoje artystyczne skrzydła wykonując prace plastyczne i techniczne na przygotowanych stoiskach. Zakończeniem imprezy była zatańczona Zomba.

To był tydzień pełen emocji dla dzieci i wyzwań dla nas nauczycielek. Widząc zainteresowanie dzieci i ich zaciekawione twarze tym, co działo się w minionym tygodniu możemy być spokojne o efekty edukacyjne przedszkolaków. Na pewno zapamiętają i będą świadomymi konsumentami.

Tekst i Foto PP nr7

Polecamy również