Rocznica „Cudu nad Wisłą”

obchodny dnia wojka polskiego

DSC07397Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Ostrowcu rozpoczęły się już o godzinie 9.15 kiedy to przewodnicząca rady miasta Irena Renduda – Dudek oraz sekretarz Urzędu Miasta w Ostrowcu Anna Niedbała złożyły wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w parku miejskim. Kolejne uroczystości odbyły się w kolegiacie pod wezwaniem Św Michała, gdzie została odprawiona msza święta za ojczyznę. Następnie zgromadzeni przeszli na Cmentarz Parafialny przy ulicy Denkowskiej. Przy pomniku poległych w walce za ojczyznę uczniów gimnazjum im. Joachima Chreptowicza zostały wygłoszone przemówienia oraz zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, delegacje kombatantów oraz ostrowieckich szkół.

– 15 sierpnia w dzień upamiętniający słynny „Cud nad Wisłą” obchodzimy Święto Wojska Polskiego – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – 15 sierpnia 1920 roku wojsko polskie dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego na przedpolach Warszawy odniosło zwycięską bitwę nad Armią Czerwoną. Bitwa ta zdecydowała o losach Polski i całej europy. Dla nas ostrowczan jest to szczególne święto, bo mimo że miasto nie brało udziału w wydarzeniach z 15 sierpnia to ostrowiecka młodzież brała udział w tamtej bitwie. To właśnie ich nazwiska zostały wyryte przy pomniku obok, którego wspólnie zebraliśmy się. Pochylając się nad mogiłą bohaterów tamtych dni odbudowujemy w sobie poczucie dumy narodowej i oddajemy hołd wszystkim Polakom, którzy polegli w obronie ojczyzny. Patrząc na obecną sytuacje polityczną, narastające działania wojenne, terroryzm, doceńmy to, że żyjemy w wolnym, niepodległym i bezpiecznym kraju – powiedział prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.

Poseł Andrzej Kryj podkreślił, że sierpień w polskim kalendarzu to miesiąc wyjątkowy.

– Nie tak dawno chyliliśmy czoła przed bohaterami Powstania Warszawskiego, a dziś czcimy tych, którzy walczyli za niepodległość Polski w 1920 roku. W obu tych wydarzeniach dominowała polska młodzież, która doceniała wartości patriotyczne – powiedział poseł Andrzej Kryj.

– Tak zwany „Cud nad Wisłą” to jedna z DSC07329DSC07339DSC07342DSC07349DSC07350DSC07357DSC07363DSC07380DSC07381DSC07383DSC07384DSC07385DSC07395DSC07396DSC07394DSC07377DSC07386DSC07387DSC07388DSC07389goral ostatnieważniejszych bitew w dziejach naszego narodu – mówi starosta Zbigniew Duda. – Gdyby nie Bitwa Warszawska to nawała sowiecka zalałby całą Europę, a dzieje naszego narodu potoczyłyby się zupełnie inaczej. To po raz kolejny młodzi, polscy żołnierzy, tacy jak nasi gimnazjaliści uratowali Europę.

Pod koniec wystąpień,zabrał głos radny Dariusz Kaszuba, tradycyjnie w imieniu ostrowieckich Kombatantów i Strzelców -przypominając o genezie i znaczeniu święta. Swoje przemówienie zakończył:Wśród walczących w największej polskiej armii było kilkudziesięciu znanych i nieznanych z nazwiska mieszkańców naszego miasta. To Im zawdzięczamy naszą wolność, a czyn Ich nakłada na nas nie tylko zaszczyt, ale i obowiązek pamięci

Po przemówieniach i złożeniu wieńców została odegrana melodia pieśni „My pierwsza brygada”.

Polecamy również