Codzienność Ostrowca lat 70-tych

Jak zmieniał się Ostrowiec Świętokrzyski w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jakie przeobrażenia społeczne przechodziło wówczas nasze miasto można dowiedzieć się z książki dr Jarosława Dulewicza zatytułowanej Miasta w ruchu. Codzienność w uprzemysławianych ośrodkach miejskich w Polsce w latach siedemdziesiątych XX w.” . Promocja książki odbyła się dzisiaj w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. Gościa przywitał dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych dr Paweł Gotowiecki.

– Pan dr Jarosław Dulewicz jest historykiem zajmującym się trudną dziedziną nauki jaką jest historia społeczna – mówi dr Paweł Gotowiecki. – Łatwiej jest pisać o polityce, a trudniej jest uchwycić życie społeczne. Codzienność w uprzemysłowionych miastach w Polsce pokazana w książce naszego gościa dotyczy między innymi tematyki kształtowania się społeczeństwa. Autor nie pochodzi z Ostrowca i dlatego jego spojrzenie na dzieje naszego miasta tym bardziej jest godne uwagi. Poza tym na temat Ostrowca w ostatnich latach nie ukazywało się zbyt wiele publikacji, dlatego książka „Miasta w ruchu” zasługuje na przeczytanie. Historyk postanowił również zweryfikować powszechny pogląd o awansie społecznym szerokich rzesz ludności w wyniku inwestycji dekady gierkowskiej.

-Publikacja ta dotyczy przemian jakie zachodziły w Ostrowcu i Kozienicach, ponieważ te miasta wybrałem jako obiekt moich badań naukowych – mówi autor dr Jarosław Dulewicz. – Procesy zachodzące w miastach uprzemysławianych to: wzrost demograficzny adaptacja społeczna, ale też rożnego rodzaju patologie. Książka opowiada o codzienności tych dwóch miast. Publikacja ta jest pokłosiem mojego doktoratu. Wymagała długich i wnikliwych badań historycznych. Spędziłem wiele godzin w archiwach, muzeach. Sięgałem do dokumentów z archiwum komitetów miejskich PZPR i Huty im. Marcelego Nowotki. Pomocne były także materiały prasowe z tamtego okresu. Baza bibliograficzna jest bardzo bogata.

W książce możemy znaleźć między innymi listy kierowane do władz partyjnych i miejskich z prośbami o przydział mieszkania czy też skargami na organizacje wycieczek zakładowych.

Ta książka to monografia problemu uprzemysłowienia miasta w latach 70 -tych ubiegłego wieku. Wynikiem tych problemów są rożne kwestie społeczne wynikające na przykład z silnego wpływu ludności napływowej. Książka „Miasta w ruch” jest niewątpliwie ciekawą i ważną pozycją dla poznania najnowszej historii Ostrowca Świętokrzyskiego oraz procesu przemian zachodzących w hutniczym mieście w latach 70. XX w.DSC03261DSC03262 DSC03264DSC03265 DSC03266DSC03284DSC03272 DSC03271DSC03270 DSC03273DSC03288 DSC03287

Polecamy również