Wywiad gospodarczy w konkurencji

ZAPROSZENIE NA SEMINARIUM

Wywiad gospodarczy w konkurencyjnej gospodarce rynkowej”

Współczesne przedsiębiorstwo stoi w obliczu wielorakich zagrożeń bezpieczeństwa informacji, które są dynamiczne i zmienne. Działania firm podlegają coraz większym zakłóceniom wskutek ataków wewnętrznych i zewnętrznych. Wzrastają zagrożenia prywatności. Przedsiębiorstwa muszą chronić dane osobowe pracowników i klientów. W coraz większym zakresie muszą się liczyć zagrożeniem cyberprzestępczością. Niebezpieczeństwo to nabiera nowego znaczenia, w czasach coraz większej ingerencji nowoczesnych technologii w środowisko biznesowe.

Jednym z ważnych współczesnych instrumentów zmagań konkurencyjnych staje się wywiad gospodarczy, który ma wielowiekową tradycję, a obecnie jest wykorzystywany globalnie. Dysponuje unikalnymi narzędziami i metodami gromadzenia, przetwarzania i analizy informacji, stąd stosowany jest przez wiele przedsiębiorstw i traktowany, jako ważny oręż konkurencyjny. Stał się też istotnym elementem zarządzania. Istnieje pogląd, że przedsiębiorstwo, które potrafi przekuć informację wywiadowczą na działania ofensywne będzie zwyciężało na rynku, zaś te, które się z tym nie uporają znajdą się wśród przegranych.

Odpowiedzią przedsiębiorstw na rosnące zagrożenia, w tym wywiadem gospodarczym ze strony konkurentów, winno być wdrożenie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Ważne jest, aby systemy te były oparte o najlepsze praktyki, zaś rodzaje wprowadzanych zabezpieczeń dobierane w sposób, który minimalizując ryzyko wystąpienia zagrożeń, jednocześnie nie utrudni funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Wszystkie te kwestie zostaną podjęte w trakcie seminarium, będącego wspólnym organizacyjnym i merytorycznym wysiłkiem Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundacji na Rzecz Rozwoju Wywiadu Gospodarczego w Warszawie, na które serdecznie zapraszamy.

Tematyka seminarium obejmie:

  • Zapoznanie z najistotniejszymi zagrożeniami stojącymi przed współczesnym biznesem;

  • Dostarczenie (poszerzenie) wiedzy w zakresie biznesowego wykorzystania wywiadu gospodarczego oraz projektowania programów, narzędzi i technik wywiadowczych nakierowanych na rozpoznanie konkurenta i otoczenia konkurencyjnego oraz partnerów biznesowych;

  • Zapoznanie z zasadami kształtowania polityki i wdrażania programów bezpieczeństwa w jednostkach organizacyjnych, uwzględniających implementację działań z zakresu wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE DOTYCZĄCE SEMINARIUM

ORGANIZATORZY: Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Fundacja na Rzecz Rozwoju Wywiadu Gospodarczego w Warszawie

TERMIN: 2 czerwca 2017, godz. 10.00-14.00

MIEJSCE: Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, ul. Akademicka 12, Blok B, Aula II

UCZESTNICY:

Seminarium jest adresowane przede wszystkim do kierownictw przedsiębiorstw, osób odpowiedzialnych za politykę bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie (instytucji), szefów i pracowników pionów ochrony. Seminarium z pewnością może być interesującą ofertą dla pracowników administracji państwowej i samorządowej zatrudnionych w pionach bezpieczeństwa (zarządzania kryzysowego). Zapraszamy kadrę naukową, studentów i absolwentów kierunków bezpieczeństwo narodowe (wewnętrzne), administracja, ekonomia, zarządzanie i wielu innych,

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

  1. Zagrożenia globalne dla prowadzenia biznesu – Krzysztof Surdyk

  2. Istota wywiadu gospodarczego. Cele i zadania – Marek Ciecierski

  3. Polityka bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie – Piotr Tomaszewski

  4. Rozpoznanie partnerów biznesowych w MŚP. Analiza przypadków – Piotr Tomaszewski, Waldemar Żak

PRELEGENCI:

Prelegentami są uznani eksperci i specjaliści w zakresie wywiadu gospodarczego, polityki bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie, pełniący kierownicze funkcje w polskim wywiadzie cywilnym i wojskowym po 1989 r.. Część z nich to również nauczyciele akademiccy specjalizujący się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego i wewnętrznego oraz doświadczeni pracownicy służb specjalnych – eksperci w zakresie pozyskiwania informacji i ich ochrony, w tym również ochrony informacji niejawnych.

ZGŁOSZENIA:

Deklarację uczestnictwa należy nadsyłać pod adres: rektorat@wsbip.edu.pl lub zgłaszać pod telefonem 41-260-40-44

Seminarium jest bezpłatne. Organizatorzy będą wydawać certyfikat uczestnictwa

Polecamy również