Profesjonalizm kluczem do bezpieczeństwa pacjenta

w1w2w3 w4w5DSC00995DSC00996DSC00997DSC00999DSC01000DSC01001wsbip2wsbip3 wsbip4wsbip5wsbip6wsbip7wsbip8 wsbip9

W Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim trwa dwudniowa, III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Nowe trendy w edukacji i praktyce pracowników ochrony zdrowia; profesjonalizm kluczem do bezpieczeństwa pacjenta”.

Gospodarzem międzynarodowej, cyklicznej konferencji, która tym razem odbywa się w Polsce, jest Katedra Pielęgniarstwa ostrowieckiej uczelni. Wśród uczestników znaleźli się: przedstawiciele środowiska medycznego, ośrodków naukowych z Polski, Czech i Słowacji, a także rektor WSBiP dr Izabela Zaborowska, poseł Andrzej Kryj, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna; radna powiatowa, reprezentująca prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego Danuta Barańska, dyrektor ds. lecznictwa ZOZ w Ostrowcu Dariusz Kopania.

– Bardzo cieszę się, że w murach naszej uczelni możemy się spotkać w tak zacnym, międzynarodowym gronie, by pochylić się nad bardzo istotnymi zagadnieniami w życiu każdego człowieka. Nieprzypadkowo konferencja odbywa się w tym właśnie czasie, gdyż 18 października obchodziliśmy imieniny św. Łukasza – patrona pracowników ochrony zdrowia. Życzę interesujących debat i owocnych dyskusji – zwróciła się do zgromadzonych w auli rektor WSBiP dr Izabela Zaborowska. 

– Konferencja międzynarodowa, ponieważ organizatorami są też Uniwersytet Medyczny w Zlinie i Katolicki Uniwersytet w Ružomberku, ale tym razem to nam przypadł zaszczyt przyjęcia gości – mówi profesor Bożena Zboina z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. – Swoją obecnością zaszczycili nas goście z Czech, Słowacji, Ukrainy, ale też Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Takie kontakty dają nam możliwość wymiany doświadczeń, ale też wymiany studentów. Zbieranie doświadczeń w zawodzie medycznym jest bardzo ważne, medycyna zmienia się bowiem bardzo szybko. Nadążanie za nią wymaga kontaktów międzynarodowych.

W bogatym programie konferencji wiele czasu poświęcono zagadnieniom praktycznym, doświadczeniom lekarzy i pielęgniarek. Mowa była o opiece nad pacjentami, nowych trendach w praktyce pielęgniarskiej, specyfice pracy na oddziałach ratunkowych. Doktor Monika Borek, pracująca w ostrowieckim szpitalu, skupiła się na zagadnieniach związanych z zatruciem dopalaczami.

– To temat bardzo aktualny, bo staje się  problemem zdrowia publicznego. Na oddziale ratunkowym bardzo często spotykamy młodych ludzi, w wieku od 13 do 24 lat, którzy zażywają nowe, pojawiające się na rynku, substancje psychoaktywne. Często nie znają ich działania, nie przewidują skutków zażycia – mówi dr Monika Borek.

Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego dr Aneta Pierścińska – Maruszewska podczas swojego wystąpienia podkreśliła rolę opiekuna medycznego, który może wspierać personel medyczny, a zwłaszcza pielęgniarki. W CKU prowadzone jest bezpłatne kształcenie w tym zawodzie. Szkoła zapewnia wykwalifikowaną kadrę. Dobro pacjenta jest najważniejsze, dlatego należy zatroszczyć się o jak najlepszą opiekę dla niego – dodała Pani dyrektor.

Jak podkreśla dr Dorota Maciąg z Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, na konferencji udało się zgromadzić osoby ze środowiska naukowego z wielu ośrodków akademickich i dydaktycznych z kraju i zagranicy.

– Postęp w medycynie jest tak ogromny, że wręcz wymusza współpracę różnych zawodów medycznych – mówi Dorota Maciąg. – Konferencja ma być czasem owocnych przemyśleń i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

 

Polecamy również