O UZALEŻNIENIACH W „DZIEWIĘTNASTCE”

W Przedszkolu Publicznym nr 19 w ramach realizacji Projektu Antyalkoholowego Żyję zdrowo – nałogom mówię NIE! odbyło się spotkanie z przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Joanną Pikus oraz wiceprzewodniczącą Moniką Orzech.

Gości powitała dyrektor przedszkola – Aneta Stachurska i poprosiła o krótką prelekcję na temat nałogów, uzależnień i sposobów ich przeciwdziałania. Zaproszone panie promowały ideę życia w trzeźwości, a także uświadamiały grożące niebezpieczeństwa związane z alkoholem i jego nadużywaniem. Przybliżyły dzieciom również tematykę innych uzależnień, tj. nikotyna, narkotyki, leki, telefony komórkowe i komputery. Trudno uwierzyć, ale dzieci w wieku przedszkolnym spędzają dużo czasu przed telewizorem, a nawet komputerem. Panie zachęcały więc do zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu razem z rodzicami. Zapraszały więc dzieci i ich rodziców do udziału w piknikach, festynach organizowanych przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Po prelekcji miał miejsce występ artystyczny przedszkolaków w wykonaniu dzieci 6 – letnich z grupy „Jeżyki” i 5 – letnich z grupy „Sowy”, w którym dzieci udowodniły, że znają PRAWA DZIECKA, potrafią mówić NIE, jeśli zachodzi taka potrzeba, a także zgłaszać osobom dorosłym swoje problemy. Piękny przekaz w wierszu „Krzyknij NIE!” zaprezentowały dzieci u1 u2 u3 u4 u5 u6 u7 u8 u9 u10 u11 u12 u13 u14 u15 u16 u17z oddziału VII pod kierunkiem Bożeny Czemierys. Wzruszającą piosenkę „Rodzina jest OK” zaśpiewały przedszkolaki z oddziału V przygotowane przez Magdalenę Kawiak, która była również koordynatorem spotkania.

Projekt był realizowany jako forma profilaktyki antyalkoholowej oraz integracji dzieci i rodziców podczas realizowania wspólnych zadań. Celem jego było kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań i postaw asertywnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Przedszkole nr 19 od kilku lat współpracuje z Zespołem Interdyscyplinarnym, corocznie dzieci biorą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy, inauguracjach kampanii „Białej wstążki” w kinie Etiuda (występy artystyczne dzieci), w konkursie plastycznym pod hasłem „Dzieci mówią STOP PRZEMOCY”, piknikach, festynach profilaktycznych(występy dzieci, stoiska edukacyjne, prowadzenie imprezy, poczęstunek) oraz w konferencjach organizowanych w ramach tej kampanii.

Polecamy również