O raporcie na gorąco- Felieton Karol Wójcik

KW

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta otrzymaliśmy Raport o stanie Ostrowca Świętokrzyskiego za 2019 rok. Jest to dokument obligatoryjny dla wszystkich samorządów od momentu znowelizowania prawa samorządowego. W zamyśle ustawodawcy tworzenie takiego raportu ma wprowadzić więcej merytoryki do debaty radnych nad sprawami gminy. Mimo wstępnej dopiero lektury dokumentu nasuwają się pierwsze spostrzeżenia i wnioski. W tym felietonie zwrócę uwagę na jeden, ale bardzo ważny wycinek tego opracowania.

Bardzo często zadajemy sobie pytanie czy nasze miasto się rozwija. Oczywiście jest wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, które o tym decydują. Mimo to myślę, że z pełną odpowiedzialnością można na to pytanie odpowiedzieć twierdząco na podstawie zjawiska sukcesywnie powiększającego się budownictwa jednorodzinnego. Co zatem powoduje, że do Ostrowca Świętokrzyskiego zaczynają się sprowadzać nie tylko pojedyncze osoby, ale już całe rodziny, które chcą u nas „zapuścić korzenie”? Powodów jest wiele, zwrócę uwagę na najistotniejsze z mojej perspektywy- rodzica, samorządowca, mieszkańca.

Po pierwsze jest to nowoczesna szkoła i atrakcyjna oferta edukacyjna. Warto w tym miejscu podkreślić zasługi prezydenta Jarosława Górczyńskiego w tym zakresie. Widać świetną bazę edukacyjną, szkoły są wyposażone w wysokiej jakości sprzęt komputerowy i multimedialny, a nauczyciele odnoszący sukcesy dydaktyczne mogą liczyć na system motywacyjny. Ponadto wyjątkowo bogate zaplecze sportowe, zachęcające dzieci i młodzież do aktywności fizycznej. Do tego innowacja na tle innych samorządów- certyfikaty językowe dla uczniów finansowane przez Miasto Ostrowiec Św. Języki obce to okno na świat, a inwestycja w naszą młodzież to strzał w dziesiątkę i wzór do naśladowania dla innych.

Po drugie to zadbane, estetyczne i ekologiczne miasto. Mimo, że Ostrowiec Św. składa się w dużej mierze z blokowisk to nie brakuje tutaj zielonych miejsc relaksu i odpoczynku. Wystarczy zwrócić uwagę na wizytówkę miasta czyli Park Miejski czy Park w Osiedlu Spółdzielców, który jest objęty rewitalizacją. Dopłaty do wymiany pieców na bardziej wydajne i przyjazne środowisku czy realizacja projektu Ekologiczny Transport Miejski to kolejne ważne elementy.

Po trzecie to dobra atmosfera dla inwestycji przemysłowych, których nasze miasto tak bardzo potrzebuje. Ukłon w stronę prezydenta Górczyńskiego, który od kilku już lat realizuje, jak pozwalam sobie nazywać- Ostrowiecki Okręg Przemysłowy czyli kompleks terenów gotowych pod inwestycje. To działanie jest długofalowe, przemyślane i korzystne dla nas wszystkich. Myślę, że z pozytywnych skutków jakie ono przyniesie, będą korzystać również nasze dzieci. Poza tym, przecież jedno miejsce pracy w przemyśle to trzy w usługach.

W mojej ocenie to kluczowe, choć nie jedyne, czynniki zachęcające do związania swojego życia zawodowego i prywatnego z naszym miastem Ostrowcem Świętokrzyskim.

Karol Wójcik

Radny Rady Miasta

Polecamy również