Oszuści znowu w akcji

DSC04629

Pomimo szerokiej akcji profilaktycznej, wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą „na wnuczka”
czy „na policjanta”. Wczoraj 78-latka straciła blisko 90 000 złotych i tylko dzięki reakcji pracowników banku nie przekazała przestępcom kolejnych pieniędzy.

Ofiarami oszustw przeważnie padają osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny, podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza policji. Rzekomy krewny z różnych powodów, nagle, potrzebuje pieniędzy. Przekazana lub przelana na wskazany rachunek kwota ma uchronić członka rodziny przed kłopotami.

Fałszywy policjant z kolei informuje, że oszczędności seniora są zagrożone. Uchronić je można tylko przekazując „funkcjonariuszowi”. Scenariusz obu sytuacji ma takie samo zakończenie – senior traci na zawsze swoje pieniądze, pada ofiarą oszusta.

Wczoraj na terenie powiatu ostrowieckiego po raz kolejny doszło do oszustwa, właśnie metodą na „policjanta”. Kobieta dała wiarę osobie podszywającej się pod funkcjonariusza CBŚ w wyniku czego mieszkanka miasta straciła oszczędności i biżuterię o łącznej wartości przekraczającej 88 000 zł.

Część pieniędzy wraz z biżuterią, zgodnie ze wskazówkami oszustów, zapakowała i wyrzuciła przez okno, gdzie odebrał je fałszywy funkcjonariusz. Po kolejną kwotę 78-latka wybrała się do banku. Wypłaciła w placówce około 30 000 złotych i pozostawiła we wskazanym miejscu. Oszuści nie odpuszczali. Przekonali seniorkę by znów odwiedziła bank, jednak jego pracownik nabrał podejrzeń. Tylko dzięki dobrej reakcji obsługi placówki udało się uchronić 78-latkę przed stratą kolejnych pieniędzy. Ostatecznie nie wypłacono reszty oszczędności, a całą sprawę za namową pracownika banku zgłoszono na policję.

 

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

·         gdy ktoś do ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

·         nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

·         pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

·         jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

·         w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał,

·         funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadomcie Policję dzwoniąc na numer 112

Opr. RD

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy również