Psychoterapia – jakie ma zalety?

Psychoterapia to dla wielu osób strata pieniędzy, wstyd i słabość. Takie skojarzenia skutecznie zniechęcają przed skorzystaniem z pomocy specjalisty. Jednak istnieją problemy, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie. Konsultacja z psychoterapeutą może okazać się potrzebna przy traumie życiowej, problemach z partnerem, zdradzie lub utracie kogoś bliskiego. Leczenie może pomóc poradzić sobie z uzależnieniem, atakami paniki, depresją i wieloma innymi zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi. Rozpoczęcie psychoterapii ma wiele zalet, o którym można dowiedzieć się z poniższego poradnika.

Psychoterapia to inwestycja w siebie i swoją przyszłość

Każdy człowiek ma określone wymagania względem siebie. Istnieje przeświadczenie, że trzeba stale się rozwijać, by w życiu osiągnąć sukces. Należy jednak podkreślić, że również ważne jest zdobywanie wiedzy na temat samego siebie, a także własnych emocji. Psychoterapia Warszawa to przede wszystkim inwestowanie w siebie. Jeśli w życiu pojawiają się problemy nie do pokonania bez pomocy specjalisty, to niestety rozwój na innych płaszczyznach staje się niemożliwy. Decydując się na terapię, można poprawić komfort swojego funkcjonowania na co dzień, ale też rozwiązać problemy rodzinne, skończyć z nałogiem, czy po prostu dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach stresujących.

Sposób na znalezienie źródła problemu

Psychoterapia to nie tylko rozmowa o swoich uczuciach. Specjalista wysłuchuje historii pacjenta, ale też wskazuje mu, gdzie zaczyna się problem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że bóle głowy, brzucha, zaparcia, czy przyśpieszone bicie serca i drżenie rąk to mogą być objawy zaburzeń emocjonalnych. Wiedząc, gdzie zaczyna się problem, można poprawić swoje samopoczucie, ale też stan zdrowia.

Pomaga odzyskać pewność siebie i zyskać poczucie własnej wartości

Wiele osób ma problem z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Przy takich zaburzeniach warto zgłosić się na terapię, ponieważ terapeuta może podpowiedzieć jak się zachowywać i w jaki sposób myśleć, by czuć się dobrze z samym sobą. Podpowiada również, jakie mechanizmy psychiczne doprowadzają do obniżenia pewności siebie. Zyskując wiarę w siebie, można mieć większą chęć i motywację do tego, by dążyć do określonego celu.

Ulga emocjonalna

Rozmowa z psychoterapeutą przynosi niebywałą ulgę emocjonalną. Badania naukowe wskazują, że psychoterapia jest w stanie przynieść lepsze efekty, niż stosowanie niektórych rodzajów leków na depresję i zaburzenia lękowe.

Trzeba oczywiście pamiętać, że czas terapii jest różny. Niektóre osoby osiągają wyznaczony cel w ciągu kilku miesięcy, inne potrzebują kilku lat, by poradzić sobie z problemami emocjonalnymi.

Polecamy również