Walczysz z trądzikiem? Sprawdź, czy nie brakuje Ci jednego składnika odżywczego

zdjecie.2 zdjecie.3Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry jest trądzik. Uważany jest za chorobę wieku dojrzewania, ale nie jest to prawdziwe stwierdzenie. Z trądzikiem zmagają się nie tylko młodzi ludzie, lecz także dorośli. A czasem nawet niemowlęta dotknięte są zmianami skórnymi. Na powstawanie trądziku ma wpływ szereg czynników.

Przyczyny powstawania trądziku

Przyjęło się, że za zmianami skórnymi stoją głównie zaburzenia hormonalne. Nie jest to do końca prawdą. Oczywiście hormony mają zdecydowany wpływ na ludzki organizm, jednak przyczyn jest wiele i ciężko wskazać tę jedyną, konkretną. Ze względu na wiele przyczyn powstawania trądziku, wyróżnia się też jego rodzaje.

  • Trądzik młodzieńczy – często nazywany pospolitym lub hormonalnym. Właśnie w tym przypadku najczęstszą przyczyną są zmiany hormonalne. U młodych osób mija wraz z okresem dojrzewania, u starszych natomiast wymaga wyrównania gospodarki hormonalnej.
  • Trądzik różowaty – wymaga leczenia dermatologicznego, ponieważ może pozostawiać na skórze blizny. Cechą charakterystyczną tego trądziku są krostki o charakterze rumieni. Przyczyna powstawania tego rodzaju trądziku nie jest znana, jednak za najczęstsze uznaje się spadki odporności, zakażenia bakteryjne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stres czy gwałtowna zmiana temperatur.
  • Trądzik niemowlęcy – nie wymaga leczenia, objawy ustępują samoistnie po kilku tygodniach.

Wśród dorosłych mogą powstawać liczne predyspozycje do powstawania trądziku. Są nimi nieodpowiedni tryb życia, stres, substancje chemiczne, niektóre leki, ale co najważniejsze – dieta.

Składniki odżywcze a trądzik

W walce z trądzikiem ogromną rolę odgrywają składniki odżywcze. Dobrze zbilansowana dieta, pozbawiona wysokoprzetworzonych produktów pomaga uporać się ze zmianami skórnymi. Poza zdrowym odżywianiem warto sprawdzić poziom niedoborów w organizmie. Niektóre braki witamin lub minerałów mogą mieć duży wpływ na powstawanie zmian na skórze. Wiele osób stosuje cynk na trądzik. Zawarty w kosmetykach faktycznie potrafi zmniejszyć ilość powstawania zmian. Warto jednak także uwzględnić go w diecie bądź w suplementacji. Dużą pomoc w walce z trądzikiem niesie witamina B3 ze względu na właściwości przeciwzapalne. Co więcej posiada również właściwości antystarzeniowe i nawilżające, więc może mieć zbawienny wpływ na cerę. Drugą znaną z zastosowania w produktach kosmetycznych na trądzik jest witamina A, która działa kojąco na obecne już stany zapalne.

Czego unikać w walce z trądzikiem?

Wpływ diety na cerę jest ogromny. Może wpływać pozytywnie przez odpowiedni sposób żywienia, ale może też poczynić szkody na skórze, jeśli pewien rodzaj pożywienia nie zostanie wyeliminowany albo chociaż ograniczony. Wskazane jest unikać nabiału, fastfoodów, soli jodowanej, czekolady, słodyczy, przetworzonego mięsa, alkoholu. Częste spożywanie tych produktów skutkuje negatywnym wyglądem skóry.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skórę trądzikową należy szczególnie pielęgnować. Kosmetyki muszą być dopasowane do tego rodzaju cery. Kosmetyki niekomedogenne są polecane dla skóry trądzikowej, ponieważ poprawiają ich kondycję i mogą być używane przez osoby, które są w trakcie trwania kuracji dermatologicznej. Kosmetyki niekomedogenne kupuje się w drogeriach bądź aptekach, posiadających w ofercie dermokosmetyki. Dużym ułatwieniem są apteki internetowe, gdzie można zapoznać się z opisami poszczególnych produktów do zastosowania na zewnątrz i od wewnątrz. Taką apteką jest apteka internetowa – Wapteka.pl. W ofercie są produkty bez recepty, maści, kremy, suplementy właśnie dla cer trądzikowych.

Mając skórę ze skłonnościami do powstawania trądziku zawsze, należy pamiętać, że wymaga ona szybkiej reakcji, by nie doprowadzić do powstania jeszcze większych stanów zapalnych lub blizn. Warto wtedy zadziałać nie tylko na zewnątrz skóry z pomocą kosmetyków, ale też od wewnątrz. Tak, aby walka z trądzikiem była skuteczna.

 

 

 

Polecamy również