Bałtowski Kompleks Turystyczny

  • 1/5
  • 2/5
  • 3/5
  • 4/5
  • 5/5

U początków Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego stoi JuraPark Bałtów – pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów.

Historia

Paleontolog – dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, zainteresował się miejscową legendą o „Czarciej Stopce”. Legenda mówiła o tym, iż diabeł założył się z aniołem, że jednym susem zdoła przeskoczyć rzekę Kamienną. Ze skały odbił się tak mocno, że pozostawił na niej odcisk swojej łapy. Zbadana w 2001 roku skała, mimo, że bardzo zniszczona, zdawała się przypominać swoim kształtem i wielkością trop największego jurajskiego drapieżnika – allozaura. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa tropu – stegozaura i kompsognata. To jednoznacznie potwierdziło tezę, że w miejscu gdzie obecnie leży Bałtów miliony lat temu rozciągała się jurajska plaża, po której spacerowały dinozaury.

Działające na terenie gminy Bałtów stowarzyszenia „Bałt” i „Delta” postanowiły wykorzystać wspomniane odkrycia. Początkowo modele dinozaurów miały być ustawione obok odkrytych tropów. Ostatecznie, w 2003 roku zdecydowano się na budowę parku jurajskiego. Pierwsi turyści przeszli przez jego bramy już w sierpniu 2004 roku.

Przez ponad 10 lat funkcjonowania Bałtów zmienił swoje oblicze – z 3 hektarowego parku dinozaurów przekształcił się w ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny.

Atrakcje

JuraPark – park dinozaurów;

Prehistoryczne Oceanarium – dzięki technologii 3D stajemy oko w oko z morskimi stworami sprzed milionów lat;

Zwierzyniec Bałtowski – ponad 40 hektarowy teren, który zamieszkują zwierzęta z różnych kontynentów;

Park Rozrywki – miejsce dedykowane całym rodzinom;

Ośrodek Jeździecki „Kraina Koni”– dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców;

Sabathówka – Wioska Czarownic;

Żydowski Jar – miejsce odkryć tropów dinozaurów;

Rollercoaster – kolejka grawitacyjna;

Kino Emocji Cinema 5D;

Spływ tratwami;

Skansen Pszczeli;

a zimą:

Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska”;

Wioska Świętego Mikołaja.

 

Dodatkowo:

Baza noclegowa w postaci 5 domków wypoczynkowych.

Baza gastronomiczna.

 

Przypominamy, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz sąsiednich gmin: Bałtów, Bodzechów, Chotcza, Ćmielów, Kunów, Lipsko, Rzeczniów, Sadowie, Sienno, Solec nad Wisłą mają wolny wstęp do JuraParku i Prehistorycznego Oceanarium.

Fot. Archiwum Stowarzyszenia Delta.

 

Polecamy również