Uprawa truskawek na działce – co przygotować?

Truskawki to jedne z najsmaczniejszych, rodzimych owoców. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na działce czy w donicach ustawionych na balkonie. W pielęgnacji nie są zbyt wymagające, choć trzeba stosować się do pewnych zasad ich sadzenia i uprawiania. Jeśli i Ty chciałbyś zbierać własne plony w postaci świeżych truskawek, sprawdź o co musisz zadbać.

Truskawki – smaczne byliny do uprawy w gruncie i doniczce

Niskie byliny, jakimi są truskawki można uprawiać zarówno w gruncie, jak i dużych doniczkach. A to oznacza, że niezależnie od tego czy dysponujesz ogrodem, czy balkonem – możesz zdecydować się na ich uprawę. O co powinieneś w jej trakcie zadbać?

Przede wszystkim o odpowiednią glebę, która musi być dość lekka i bogata w próchnicę. Wybierając konkretne sadzonki, dobierz te o różnym momencie wzrastania. W ten sposób przedłużysz czas wyczekiwanych zbiorów. Zakładając plantację, zorganizuj sadzenie na przełomie kwietnia i maja, by już tego samego roku zrywać choćby niewielki plon. Realizując ją na przełomie sierpnia i września, pierwsze owoce zbierzesz dopiero w przyszłym roku.

Sadząc truskawki w zewnętrznych donicach takich, jak te pod wskazanym linkiem: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/doniczki-i-oslonki/doniczki-zewnetrzne.cat prace możesz zaplanować w dowolnym momencie. Sadzonki doniczkowe dostępne są bowiem przez cały sezon – od marca, aż do listopada.

Idealne warunki do wzrastania pysznych truskawek

Jeśli masz już wybrane miejsce do założenia plantacji i zdecydowałeś się na konkretny rodzaj sadzonek, czas byś przeszedł do przygotowania terenu.

Wybrany kawałek ziemi najpierw więc dobrze przekop, a następnie usuń z niego ewentualne chwasty i zielsko. Następnie zasil glebę wybranym uprzednio nawozem organicznym.
W tym celu wykorzystaj nawóz naturalny, kompost, biohumus albo popularny obecnie torf, który zresztą zamówisz w Internecie, na przykład na stronie internetowej: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/ziemie-i-podloza/torf.cat.

Pamiętaj przy tym, że nawożenie to jedna z najważniejszych czynności w zakresie uprawy truskawek. Wpływa na wysokie plony, bo zapewnia roślinom niezbędne związki organiczne już na początku ich  rozwoju.

Pielenie, podlewanie i ochrona wzrastających truskawek

Z racji tego, że truskawki mają dość płytki system korzeniowy, użyj też słomy
albo agrowłókniny, którą podobnie, jak i torf znajdziesz w sklepie z artykułami ogrodniczymi.
Specjalne tworzywo prezentuje się w sposób przedstawiony pod linkiem: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/akcesoria-do-uprawy/agrotkaniny-i-folie.cat.

Dlaczego to takie ważne? Późniejsze pielenie truskawek w większości je uszkadza, a materiał ściółkujący hamuje wzrost chwastów i chroni rośliny przed wieloma, różnymi zanieczyszczeniami. Poza tym, pokryta wybranym materiałem gleba o wiele szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie – rośliny prędzej rozpoczynają wegetację. Kwestia podlewania truskawek zależy od tego, jakie lato je zastanie. Jeśli ciepłe miesiące są wyjątkowo suche, taką praktykę trzeba wdrażać dość często, nawet codziennie. Co warto również podkreślić, jest to szczególnie istotne podczas owocowania. Głównie dlatego, że zaniedbania w tym zakresie grożą drobnymi i niezbyt soczystymi zbiorami. Stosując się jednak do wszystkich, powyższych zasad, możesz być pewien dorodnych, zadowalających plonów. Smacznych, zdrowych i słodkich truskawek.

Artykuł sponsorowany

Polecamy również