Wycieczka pełna wrażeń

Na brak atrakcji nie mogli narzekać uczestnicy wycieczki „Piotrków Trybunalski i jego okolice” zrealizowanej przez Oddział PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Pierwszym punktem wycieczki było oczywiście zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego – miasta o wyjątkowej tradycji historycznej. Odbyto spacer po odznaczającej się piękną architekturą Starówce z wąskimi uliczkami i pozostałościami murów obronnych, następnie odwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej i zamek mieszczący obecnie muzeum.
W Tomaszowie Mazowieckim zwiedzono „Skansen Rzeki Pilicy i Nadpilicza” – pierwsze muzeum poświęcone rzece na wolnym powietrzu, gdzie m.in. znajduje się młyn, największa kolekcja kamieni młyńskich, militaria, obiekty pochodzące z otaczających wsi, pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej zbudowany w 1896 roku na Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Niżnym Nowogrodzie, a nawet carski wychodek.
Wielu wrażeń dostarczyła podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie”, utworzona w dawnej kopalni piasku kwarcowego oraz poniemiecki bunkier w Konewce. Na trasie wycieczki znalazła się Spała – miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, w której bywali królowie polscy i carowie rosyjscy, a w późniejszych czasach prezydenci Polski. Ostatnim akcentem wycieczki było zwiedzanie zespołu klasztornego opactwa cystersów w Sulejowie Podklasztorzu. Przemieszczając się do kolejnych miejscowości, z okien autokaru oglądano miejsca, gdzie były kręcone sceny do serialu „Czterej pancerni i pies” i podziwiano piękno przyrody. Nawet pokrapujący od czasu do czasu deszcz nie zdołał popsuć dobrych humorów i zatrzeć pozytywnych wrażeń. Łódzkie zachwyciło i historią, i zabytkami architektury i walorami przyrodniczymi.
– W czerwcu planujemy kolejną wycieczkę krajoznawczą w łódzkie- mówi Tadeusz Krawętkowski, prezes Zarządu Oddziału PTTK im. M. Radwana. – Tym razem odwiedzimy Łęczycę – miasto kojarzone głównie z zamkiem królewskim, w podziemiach którego mieszka Boruta, a także wieś Tum ze słynną potężną archikolegiatą NMP i św. Aleksego, należącą najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. piorkow w ycieczka 2piotrkow wycieczka 1

Polecamy również