Na Ziemi Pierwszych Piastów

Z okazji obchodzonego w bieżącym roku w Gnieźnie „Roku Koronacji w Mieście Królów” ostrowiecki Oddział PTTK im. M. Radwana zorganizował 3-dniową wycieczkę krajoznawczą do Ziemi Pierwszych Piastów.piast1piast6piast7piast10piast3piast4

W 2015 r. przypada jubileusz dwóch wydarzeń, które w sposób szczególny zaważyły na historii Polski i określiły pozycję młodego Państwa Piastów na mapie Europy. To 990. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II na królów Polski. Dla Stołecznego Królewskiego Miasta Gniezna wydarzenia te mają szczególny wymiar. Pragnąc upamiętnić rocznicę obu koronacji, a także przypomnieć Polakom rolę Gniezna – świadka wielu wydarzeń historycznych, radni Rady Miasta Gniezna ustanowili rok 2015 – „Rokiem Koronacji w Mieście Królów”.
Wpisując się w obchody jubileuszowe Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. zorganizował 3-dniową wycieczkę krajoznawczą do Ziemi Pierwszych Piastów z punktem centralnym w Gnieźnie. Rozpoczęła się ona od odwiedzenia Strzelna, a konkretnie
Ponorbertańskiego Zespołu Klasztornego obejmującego: bazylikę Św. Trójcy, rotundę św. Prokopa i Romańskie Muzeum. Ze Strzelna udano się do Kruszwicy. Tu odbyto rejs statkiem „Rusałka” po jeziorze Gopło, zdobyto owianą legendami Mysią Wieżę kojarzoną z Popielem i podziwiano kolegiatę św. Piotra i Pawła – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. W mającym uzdrowiskowy charakter Inowrocławiu odwiedzono Muzeum im. Jana Kasprowicza i relaksowano się w Parku Solankowym.
Drugi dzień wycieczki zaczął się od zwiedzenia Muzeum Kolejki Wąskotorowej – jednego z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 60 cm i znajdujących się w sąsiedztwie ruin zamku Krwawego Diabła Weneckiego. Z Wenecji kolejką udano się do Biskupina, bodaj najbardziej znanego w kraju rezerwatu archeologicznego, gdzie m.in. oglądano zrekonstruowaną osadę kultury łużyckiej. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki pobyt na Ostrowie Lednickim – prawdopodobnym miejscu chrztu Polski. W Dziekanowicach zawitano do Wielkopolskiego Muzeum Etnograficznego. Odwiedzono także ośrodek duszpasterski w Imiołkach, którego symbolem jest Brama Trzeciego Tysiąclecia.
Ostatni dzień wycieczki zarezerwowano na poznanie historii i zabytków Gniezna. Kulminacyjnym punktem było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej – miejsca koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.
W drodze powrotnej do Ostrowca wycieczkowicze odwiedzili jeszcze sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Królowej Polski, zbudowane przez naszego krajana ks. Eugeniusza Makulskiego rodem z Kotarszyna.
– Program wycieczki był wypełniony po brzegi. Odwiedziliśmy wiele miejsc znanych z kart historii. Podróżowaliśmy autokarem, kolejką wąskotorową, statkiem i promem. Prócz obiektów historycznych mieliśmy okazję poznać liczne atrakcje krajobrazowe i przyrodnicze Ziemi Pierwszych Piastów- podkreślili po powrocie do Ostrowca Św. uczestnicy wyjazdu.
MM

Polecamy również