Na spotkanie z Kossakami

Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana zaprasza wszystkich zainteresowanych na autokarową wycieczkę krajoznawczą, której głównym punktem programu będzie zwiedzanie wystawy „Kossakowie – co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów”.

Jednym z ważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych jest wystawa „Kossakowie – co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Przedstawia ona 120 prac Janusza, Wojciecha, Jerzego i Karola Kossaków, a także tomy poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz prozy Magdaleny Starzewskiej-Niewidowskiej piszącej pod pseudonimem Magdaleny Samozwaniec i Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej. Wśród eksponowanych dzieł są znakomite akwarele Juliusza Kossaka, portrety jeźdźców i ich koni, sceny batalistyczno-historyczne i historyczno-obyczajowe, przedstawienia stadnin na tle rozległych krajobrazów kresowych, ilustracje polskiej literatury, między innymi sienkiewiczowskiej powieści „Ogniem i mieczem”. Wystawa prezentuje także dorobek literacki utalentowanych pisarsko pań z rodziny Kossaków, dwóch córek Wojciecha Kossaka: Marii i Magdaleny oraz córki Tadeusza: Zofii.
Pragnąc umożliwić zwiedzenie tej wystawy Oddział PTTK im. M. Radwana organizuje wyjazd do stalowolskiego muzeum.
– Tegoroczny sezon autokarowych wycieczek krajoznawczych zainaugurowaliśmy wyjazdem do Krakowa i zwiedzaniem wystawy „Olga Boznańska 1860-1940” prezentowanej w Muzeum Narodowym- podkreśla Tadeusz Krawętkowski – prezes Zarządu Oddziału. – Chcemy zamknąć go spotkaniem z niezwykle utalentowaną artystycznie rodziną Kossaków i jej dorobkiem malarskim i literackim, stąd organizowany przez nas wyjazd. Co warte podkreślenia ostatnia duża wystawa Kossaków odbyła się prawie 30 lat temu, w 1986 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dodatkową atrakcją grudniowego wyjazdu będzie złożenie wizyty w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu oraz odwiedzanie Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.
Wszelkie dodatkowe informacje na temat wycieczki można uzyskać w siedzibie Oddziału przy alei 3 Maja 6 (budynek Kina Etiuda, II piętro, oraz pod numerem tel. 505444874).

Polecamy również