Wieś dla inwalidów

Historia Kolonii Inwalidzkiej – niewielkiej miejscowości w gminie Kunów będzie tematem kolejnego spotkania historycznego zorganizowanego przez Komisję Historii i Tradycji Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana, w ramach cyklu pn. „Ciebie jedną kocham…”, realizowanego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Wieś Kolonia Inwalidzka powstała w latach 20. XX w. Jej założycielami i pierwszymi mieszkańcami byli żołnierze-inwalidzi, uczestnicy walk o niepodległość na frontach I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, pochodzący z różnych stron Polski: z Podola, Polesia, ze Lwowa i Królestwa Polskiego.
O historii miejscowości, jej założycielach i ich losach opowie Jadwiga Banasik – emerytowana nauczycielka, sołtys wsi Kolonia Inwalidzka i zarazem radna Rady Miejskiej w Kunowie, członek Ostrowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność i Pamięć”, autorka artykułów o miejscowości, współredaktor „Kuriera Gminy Kunów”, członek komitetu budowy w Kolonii Inwalidzkiej pomnika ku pamięci jej założycieli odsłoniętego w 2007 r.
Spotkanie odbędzie się 21 listopada (sobota) w sali konferencyjnej Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej przy ul. Sandomierskiej 26a, o godz. 10.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych Oddział PTTK im. M. Radwana serdecznie zaprasza.

Polecamy również