Ciekawa wystawa w BWA

Wernisaż 1 września 2017 r., godz. 18.00

Biuro Wystaw Artystycznych
al. 3 Maja 6, III p. (adres tymczasowy)
Ostrowiec Świętokrzyski

Wystawa czynna do 6 października.

Od autora

Wystawa „Dziki, autoportret empiryczny z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic” to efekt pracy, jaką wykonałem w laboratorium mojej pracowni wykorzystując tradycyjne narzędzia związane ze światem sztuk wizualnych – kreski i plamy. Eksperymenty dokonały się nie na płaszczyźnie, lecz w procesie myślowym. Eksperymentem jest także zestawienie prac, jakie pojawi się na wystawie.

Ostrowiecki autoportret to zbudowanie nowej tożsamości mnie jako ostrowczanina. Ilustruję i nazywam sieć połączeń i doświadczeń, jakie wpłynęły na moją relację z tym miastem. Cykl nowych prac, jakie znajdą się w BWA w Ostrowcu, to system skojarzeń, którego bezpośrednim źródłem jest moja własna pamięć, ale także sposób w jaki czytam okolice Gór Świętokrzyskich i w jaki zwykłem o tym miejscu opowiadać.

Jest to autoportret, ponieważ podróż do Ostrowca rozpatruję w odmiennych od turystycznej kategoriach. To konfrontacja wizji onirycznych, codzienności nasączonej bezpośrednimi relacjami między ludźmi z własnymi oczekiwaniami dotyczącymi inspiracji. Wystawę buduję z obrazów zarówno mniej poważnych, jak i tych, które są najsędziwszymi w mojej twórczości pod względem ładunku emocjonalnego i kumulują w sobie doświadczenia kilkunastoletnich zmagań, choć biorąc pod uwagę datę ich powstania, są stosunkowo młodymi pracami.

Jakub Słomkowski – absolwent malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował też na wydziale Bellas Artes uniwersytetu Complutence w Madrycie. Zdobył trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Master (2009) za pracę pod tytułem „Program Music Box”. Autor m.in. projektów „Taxi Music Wheel”, „Impreza Ciszy”, „StopAndWalk”, „Syrena dla Warszawy”, „Kolacja Na Hucie”. Współtwórca kolektywu Parque-no oraz duetów KubaTwiceImprovise i Loikuba. Założyciel Fonofantazji, członek Fundacji Dzianina oraz Stowarzyszenia Nie z tej Bajki. Od lat tworzy z choreografką Izą Szostak komponując muzykę do jej spektakli. Od 2013 roku współpracuje aktywnie z kuratorką Kariną Dzieweczyńską. Ostatnia wystawa zbiorowa, w której brał udział to „Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna” w ramach ESK 2016.

Polecamy również