Święto Rzemiosła i Przedsiębiorczości

cech 201717

DSC09774DSC09777DSC09712DSC09717DSC09718DSC09726DSC09770DSC09790DSC09793DSC09794DSC09801DSC09803DSC09806DSC09796DSC09812DSC09815DSC09814DSC09818DSC09821Po raz 17 obchodzony był w naszym mieście Dzień Rzemiosła Powiatu Ostrowieckiego zorganizowany przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Stowarzyszenie „Samorządność i Przedsiębiorczość”. W uroczystości wzięli udział prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, wicestarosta Eligiusz Mich oraz zaproszeni goście.

W sobotę bardzo hucznie obchodzona była 255 rocznica istnienia w Ostrowcu Świętokrzyskim Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

O godzinie 17 w Kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła została odprawiona msza święta w intencji rzemieślników i przedsiębiorców. Nabożeństwo koncelebrował Duszpasterz Rzemiosła Polskiego ksiądz Krzysztof Rusiecki, który w homilii podkreślił doniosłą rolę rzemiosła w rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Obecnie to przedsiębiorcy zapewniają pracę ostrowieckim rodzinom – mówi ksiądz Krzysztof Rusiecki– Właściciele firm napotykają sporo problemów, ale radzą sobie z nimi.

Zdaniem Starszego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Marcina Jabłońskiego kondycja ostrowieckiego rzemiosła i przedsiębiorczości stale rośnie.

– Pozycja ostroweckiego rzemiosła jest bardzo dobra i stale poprawia się – mówi Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Marcin Jabłoński.- Coraz więcej przedsiębiorców przystępuje do cechu. Gospodarka Ostrowca poprawia się i to nas bardzo cieszy. Na pewno będziemy kontynuować swoją pracę, a nowym pomysłem jest utworzenie klasy rzemieślniczej, a być może w przyszłości powstanie szkoła rzemieślnicza. Mamy swoich przedstawicieli w Izbie Cechu w Kielcach, a ja po raz kolejny zostałem wybrany jako delegat na Kongres Rzemiosła Polskiego. Jest to najwyższe ciało decyzyjne w rzemiośle polskim. Takich delegatów jest 160.

Obecnie ostrowiecki cech zrzesza 170 przedsiębiorców, którzy zatrudniają ponad 4 tys. osób.

– Bardzo cenię sobie współpracę ze środowiskiem rzemieślników i przedsiębiorców – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – To środowisko uczy poszanowania dla pracy. Bardzo mocno wspieram to środowisko np. poprzez obniżanie podatków od środków transportu. Warto przyciągać przedsiębiorców do Ostrowca i zapewniać im rozwój.

Zdaniem Roberta Martynowskiego integracja i zaufanie to złoty środek na poprawę kondycji gospodarki miasta i powiatu.

– Naszym zadaniem jest scalanie środowiska. Takie spotkanie jak dzisiaj podczas, którego przy jednym stole siedzą politycy, samorządowcy, przedsiębiorcy służy integracji – mówi Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Samorządność i Przedsiębiorczość” Robert Martynowski. – Ci ludzie mogą się spotkać i porozmawiać na rożne tematy. Chodzi o to, żeby budować wzajemne zaufanie. Coraz więcej instytucji zauważa, że motorem napędowym gospodarki jest właśnie zaufanie. To udowadniają specjalne raporty. Chcemy aktywizować lokalną społeczność właśnie w oparciu o zaufanie i przełamywanie konfliktów.

Poprawę kondycji gospodarki zauważają sami przedsiębiorcy.

– Śmiało można stwierdzić, że ostrowieckie rzemiosło i przedsiębiorczość ma się coraz lepiej – mówi Grzegorz Pietrzykowski, przedsiębiorca. – Do cechu przystępuje coraz więcej osób. Samorządowcy powinni robić wszystko, żeby ułatwić życie osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

-255 lat to niezwykły powód do dumy. Ostrowieccy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał. Pomagają w kształtowaniu rynku pracy – powiedział wicestarosta Eligiusz Mich.

-Współpraca pomiędzy instytucją, jaką reprezentuję, a Cechem układa się bardzo dobrze – mówi Joanna Suska, kierownik CAZ Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu. – Razem prowadzimy szkolenia dostosowane do aktualnie poszukiwanych zawodów. Szczególnie kładziemy nacisk na szkolenia indywidualne. Ta współpraca stale się rozwija i jest z korzyścią dla obu stron.

Dzisiejsze spotkanie było także okazją do nadania odznaczeń i wyróżnień.DSC09709DSC09712DSC09710DSC09716DSC09728DSC09740DSC09754DSC09768

Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostają: Joanna Suska, Grzegorz Pietrzykowski, Paweł Celebański.

Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym – „Szablą Kilińskiego” uhonorowany został Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Marcin Jabłoński.

Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, za szczególne zaangażowanie
w rozwój rzemiosła,
PLATYNOWYM Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” wraz z odznaką odznaczy zostaje Senator RP Jarosław Rusiecki.

Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, za szczególne zaangażowanie
w rozwój rzemiosła,
ZŁOTYM Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” wraz z odznaką odznaczeni zostają: Piotr Borek, Marek Giemza, Robert Martynowski, Kazimierz Pustuła, Dariusz Wierzbiński, Wojciech Jabłoński.

Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, za szczególne zaangażowanie
w rozwój rzemiosła,
SREBRNYM Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego” wraz z odznaką odznaczeni zostają: Zbigniew Ptach, Piotr Kloczkowski.

Polecamy również