UCZNIOWIE „STASZICA” NA UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM

stm czok

W dniu 26 października 2017 roku młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., na zaproszenie p. Agnieszki Schmid, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz siódmy w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska. 
stmcz stniem1
Wiele się mówi o stereotypach, wadach czy też zaletach innych nacji, ale nasz pobyt na Viadrinie to same korzyści, pobyt pełen atrakcji, wrażeń, zetknięcie się
z otwartością i życzliwością. Ale do rzeczy…….
VIADRINA to wyjątkowa uczelnia pośród niemieckich szkół wyższych. Jej położenie tuż przy granicy z Polską, profil naukowy oraz ponad 15 procent studentów z Polski i dalsze 15 procent studentów z całego świata, nadają jej szczególnego, międzynarodowego charakteru.
Studia tutaj są bezpłatne,  uczelnia oferuje ponadto specjalne stypendia startowe tylko dla polskich studentów, a także podwójne dyplomy z renomowanymi uczelniami jak np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Prócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej. Ku naszemu zaskoczeniu nie było elaboratów, lecz pełne humoru i rzeczowości 30 –minutowe wykłady, prowadzone wspólnie przez wykładowców i studentów.
Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jako jedyna uczelnia w Niemczech,
organizuje Dzień Otwarty w całości w języku polskim. Młodzież miała okazję rozmowy z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów  z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu oraz zwiedzenia Frankfurtu nad Odrą i Słubic a także wzięcia udziału w warsztatach prawniczych i językowych.

Dzięki możliwości poznania oferty uczelni wielu naszych absolwentów decyduje się na podjęcie studiów na Viadrinie.
Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Inlands- największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały tu na nas spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki. Następnego dnia tj. 27 października 2017 roku opuściliśmy Frankfurt, patrząc na most, który łączy nas z sąsiadami zza Odry i udaliśmy się do stolicy Niemiec- Berlina.
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Placu Alexandra, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus. Następnie udaliśmy się w stronę Alei  „Unter den Linden”. Po drodze widzieliśmy, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta i wiele innych ciekawych obiektów. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Muzeum Topografii Terroru.
W programie był również pobyt w Sony Center. Na koniec odwiedziliśmy Neues Museum ze słynnym posągiem Nefrettette. Zwiedzanie miasta trwało cały dzień i niestety  nie obejrzeliśmy wszystkiego.
Nie mogło zabraknąć czasu wolnego na …zakupy. W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

autor Beata Kot i Monika Borzym


Polecamy również