Tajemniczy teatr cieni

O tajnikach sztuki teatralnej w Galerii Fotografii.tc2 tc3 tc4

Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się na mapie kulturalnej twórców programu TEATR POLSKA, organizowanego od 2009 roku przez Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i prezentowanie spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach tego ministerialnego programu w Galerii Fotografii MCK krakowski Teatr Figur zaprezentował spektakl „Huljet, Huljet”. W tym niecodziennym wydarzeniu artystycznym uczestniczyli uczniowie klas II b i II d i III b Liceum Ogólnokształcącego Nr I im S. Staszica wraz z opiekunami Katarzyną Szczerbińską i Wojciechem Szymańskim.

„Huljet, huljet” nie jest tradycyjnym spektaklem. To poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie w okresie II wojny światowej. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami instalacja zrealizowana została w formie cieniowego teatru mansjonowego – każda opowieść prezentowana jest na innej „scenie”. Ekrany zamontowano w przedmiotach codziennego użytku – w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach. O kulisach pracy nad przedstawieniem opowiedziała młodzieży reżyser Dagmara Żabska. Pomysł przygotowania spektaklu powstał, gdy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa nawiązało współpracę z Teatrem Figur przy tworzeniu happeningu na Noc Muzeów. Wystawa, na której znajdowało się mnóstwo zdjęć, stała się inspiracją do pracy nad przedstawieniem. Fotografie były przeróżne. Na jednym samotny kilkulatek, na innym szyld lodziarni, afisz z koncertu czy po prostu sterta mebli. Zaczęliśmy się zastanawiać, co stało się z ludźmi z tych zdjęć – mówiła Dagmara Żabska.
Po wejściu do zaciemnionej sali uczniowie mogli obejrzeć ekspozycje, dotknąć rekwizytów. Następnie obejrzeli spektakl, w którym wykorzystano przedmioty codziennego użytku, grę światła i cieni. Zastosowanie takich technik, oryginalna muzyka oraz niewielki dystans między aktorami oraz widzami, pozwalają niewielkiej publiczności (w każdym przedstawieniu widownia liczy zaledwie 30 osób) na uchwycenie indywidualnych dramatów mieszkańców krakowskiego getta.

Po zakończonym spektaklu młodzież wzięła udział w warsztatach teatralnych, przybliżających etapy pracy nad przedstawieniem w teatrze cieni. Uczniowie mieli możliwość poznania nowych form oddziaływania na widzów . W teatrze cieni nie ma bogatych dekoracji, głośnej muzyki, wyszukanych rekwizytów. Jest tylko cień rzucany przez przedmiot lub lalkę animowaną przez aktora. Uczestnicy warsztatów mogli także tworzyć i prezentować własne sceny, wykorzystując wcześniej poznane techniki.

Udział w programie TEATR POLSKA to kolejne ważne doświadczenie w edukacji humanistycznej młodzieży, która systematycznie bierze udział w życiu kulturalnym (wyjazdy do Teatru Muzycznego Roma – spektakl „Mamma ! Mia!”, „Piloci”, udział w Ostrowieckich Spotkaniach Filmowych, działalność w Artystycznym Klubie Filmowym).

Katarzyna Szczerbińska

Polecamy również