Studenci-wolontariusze AIESEC ponownie w Chreptowiczu

To już kolejny raz kiedy w LO Nr II im. Joachima Chreptowicza gościliśmy dwoje wolontariuszy międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, zajmującej się między innymi prowadzeniem warsztatów językowo-kulturowych na całym świecie. Ostatnie trzy tygodnie upłynęły w LO Nr II pod hasłem doskonalenia praktycznych umiejętności językowych. Spontaniczne konwersacje oraz dyskusje, oparte na prezentacjach multimedialnych, ośmielały uczniów do swobodnych wypowiedzi.

-Dzięki temu projektowi uczniowie nie tylko doskonalą swą angielszczyznę i przełamują bariery w bezpośredniej komunikacji z cudzoziemcami, ale też poznają kulturę państw, z których pochodzą wolontariusze, rozwijają zainteresowanie innymi kulturami oraz kształtują postawę tolerancji i otwartości na wielokulturowość” – mówi Eliza Wójcik, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu w LO Nr II.

Laura, pochodząca z Hiszpanii i Abdessalam (Adam) z Algierii, przeprowadzili około 80 zajęć lekcyjnych we wszystkich klasach uczących się w „Chreptowiczu”. Projekt z udziałem wolontariuszy bardzo przypadł do gustu wszystkim uczniom, którzy docenili zarówno przekazywane treści, jak i formę warsztatów. Takie zajęcia to dla wielu uczniów pierwsza okazja skonfrontowania swoich umiejętności językowych w kontakcie z cudzoziemcami. Zapytani, czy chcieliby, aby warsztaty z wolontariuszami odbyły się w szkole po raz kolejny, odpowiedzieli jednogłośnie „tak”.w1 w2 w3 w4

Miło nam poinformować, że w tym roku do udziału w projekcie LO Nr II zaprosiło PSP nr 4. Wolontariusze przybliżyli uczniom PSP nr 4 kulturę i obyczaje krajów z których pochodzą. Lekcje były okazją dla uczniów, by w praktyce poćwiczyć swoje umiejętności językowe, zarówno podczas prezentacji, ćwiczeń, jak również indywidualnych rozmów.

Wolontariusze zostali miło przyjęci zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Byli zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży oraz ich wysokimi umiejętnościami językowymi. Laura i Abdessalam opuścili „Chreptowicza” z nadzieją, że tu jeszcze wrócą. Oboje bardzo docenili gościnność szkoły i rodzin, które przez okres ich pobytu w szkole przyjmowały ich w swoich domach i zapoznawały z regionalnymi atrakcjami. Wyjechali z Ostrowca pod wrażeniem piękna ziemi świętokrzyskiej, którą mogli podziwiać podczas wycieczek.

Polecamy również