Betlejemskie Światełko Pokoju zabłyśnie w Ostrowcu

Wczoraj podczas uroczystej mszy świętej w Sanktuarium na Krzeptówkach słowaccy skauci przekazali na ręce naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerki i harcerze ZHP będą dzielić się nim, aby w sztafecie Światła dotarło do wszystkich, którzy chcą je przyjąć.

W mszy świętej, która rozpoczęła się o 8:30 w Sanktuarium na Krzeptówkach, wziął udział przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, skarbnik ZHP hm. Marek Boraczyński i zastępczyni naczelniczki hm. Lucyna Czechowska, a także przedstawiciele słowackich skautów oraz tysiące harcerek i harcerzy ZHP w tym ponad 160 osobowa reprezentacja zuchów, harcerzy i rodziców Hufca Ostrowiec.

W tym roku akcji Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”. „To Światło będzie dawało moc nie tylko harcerzom, ale tym wszystkim do których je zaniesiemy” – mówiła naczelniczka ZHP do zgromadzonych w sanktuarium harcerek i harcerzy .Przekazanie światła odbyło się również podczas mszy polowej przy schronisku na Głodówce.

Po mszy świętej przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł i naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, uroczyście przekazali Światło delegacjom chorągwianym oraz przedstawicielom drużyn i środowisk. Następnie Ogień wyruszył w Polskę, aby harcerki i harcerze podzielili się nim ze swoimi lokalnymi społecznościami. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło przekazywane jest dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują Betlejemskie Światło Pokoju od 29 lat. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest na świecy Caritas. BŚP oraz świeca Caritas, to nieodłączne elementy Wigilii w Polsce. Płomień, który jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju oraz świeca, która daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących rodzin – to właśnie te akcje, które dają moc.

Do Ostrowca Betlejemskie Światło Pokoju dotarło późnym wieczorem. Mbs1 bs2 bs3 bs4 bs5 bs6 bs7 bs8 bs9 bs10 bs11 bs12 bs13 bs14ieszkańcy miasta będą mogli odebrać ogień podczas miejskiej wigilii w dniu 20 grudnia 2019 od godz. 16. 00 na Rynku.

Polecamy również