Oszust zaproponował dofinansowanie do pogrzebu

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Dzisiaj 88-letnią mieszkankę Ostrowca Świętokrzyskiego odwiedził mężczyzna podający się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zaproponował seniorce unijne dofinansowanie do … pogrzebu. Następnie wykorzystując nieuwagę starszej pani ukradł jej 6 tys. zł.

Policja apeluje.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie.
Policjanci ostrzegają przed osobami, które bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „inkasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.

Pamiętajmy aby stosować się do podstawowych zasad:
– nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
– nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
– jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
– nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
– jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod nr tel 997 i112.

Polecamy również