Bus dla osób z niepełnosprawnościami

auto-3-scaled

W Kunowie auto-1-scaled DSC_2767-scaledodbyło się symboliczne przekazanie kluczyków do nowego busa, który służy osobom z niepełnosprawnościami z terenu gminy. W uroczystości uczestniczyli: Agnieszka Rogalińska, członek Zarządu Powiatu, Burmistrz Kunowa Lech Łodej, Barbara Cudzik, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także Andrzej Michalski, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON w Kielcach. Zakup pojazdu był możliwy dzięki współpracy  Powiatu Ostrowieckiego, PCPR -u, samorządu lokalnego i dofinansowaniu środków z  PFRON -u w ramach III edycji Programu Wyrównywania Szans Między Regionami.

Agnieszka  Rogalińska, członek Zarządu Powiatu w imieniu Starosty Ostrowieckiego Marzeny Dębniak podziękowała za tę współpracę podkreślając, że Zarząd Powiatu Ostrowieckiego reaguje na  potrzeby mieszkańców i w tym celu  wykorzystuje każdą możliwość wsparcia działań im dedykowanych.

To kolejny przykład dobrej współpracy powiatu z sąsiednimi gminami oraz oddziałem PFRON. Dziękuję za tę współpracę, która myślę, że będzie kontynuowana. Jest to już trzeci samochód przekazany w powiecie.  Przypomnę, że wcześniej samochody zostały przekazane w gminie Bodzechów oraz dla podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najważniejsze jest to, że osoby z niepełnosprawnościami, w tym także dzieci będą mogły korzystać na co dzień z bezpiecznego transportu, dostosowanego do ich potrzeb -mówiła Agnieszka Rogalińska.

Barbara Cudzik, dyrektor PCPR u, przypomniała, że do końca stycznia br. można składać wnioski dotyczące realizacji zadań na 2021 r.

Powiat Ostrowiecki w tym roku także przystąpił do Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami. Jest duże zainteresowanie wnioskami o  dofinansowania do zakupu samochodów, pojawiają się także zapytania dotyczące montażu wind przy urzędach. I mam nadzieję, że w tym roku będzie więcej wniosków do realizacji. Jesteśmy otwarci na wszystkie zgłoszenia i podmioty, które chcą  w tym programie uczestniczyć, bo zależy nam żeby dostępność osób niepełnosprawnych do codziennego życia społecznego, była jak największa -mówiła Barbara Cudzik.

Koszt przekazanego autobusu to blisko 190 tysięcy, z czego wysokość  dofinansowania środków z PFRON to ponad 115 tysięcy, co stanowi 70 proc. wartości zakupu, pozostała część w wysokości ponad 74 tysięcy pochodzi z budżetu gminy.  Warto dodać, że  w tym roku także w ramach III edycji Programu zrealizowana została budowa łazienek z przystosowaniem dla uczniów z niepełnosprawnościami w miejscowej szkole podstawowej, przy dofinansowaniu  55 proc. wartości zadania ze środków PFRON w wysokości ponad 15 tysięcy.

Polecamy również