,,SZKOŁA PAMIĘTA” W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 7

pp pamita

Przedszkole Publiczne Nr 7 włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, upamiętniającą ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Jej celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, o ludziach, którzy są związani z historią naszego miasta, regionu i społeczności. W tych dniach podjęto szereg działań, które były dla dzieci lekcją historii i patriotyzmu.1 2 3 5 7 8 9 10 11 12 13

Przedszkolaki z oddziału V i VI wybrały się na cmentarz przy ul. Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim – Cmentarz Wojenny 1914 – 1917 tam zapaliły znicze na mogile ofiar egzekucji 30.09.1942 r.

Następnie dzieci z oddziałów IV i VII odwiedziły pomnik usytuowany na osiedlu Stawki przy ul. Hubalczyków wg projektu T. Maja, K. Muszyńskiego i Z. Pękali upamiętniający powstańców zmarłych w tutejszym lazarecie w latach 1863 – 64, którzy oddali życie za ojczyznę – pamięć o zmarłych uczcili chwilą ciszy i zapalając znicze.

Równolegle starszaki z oddziału V udały się na wędrówkę ,,Szlakiem pamięci” odwiedzając ważne miejsca naszego miasta: pomnik upamiętniający egzekucję mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w dniu 30.09.1942r., pomnik pamięci członków Związku Strzeleckiego oraz pomnik ku czci poległych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w czasie II wojny światowej.

Zorganizowano spotkanie z panem Z. Pękalą, który na podstawi prezentacji multimedialnej przybliżył najstarszym przedszkolakom historyczną postać St. Saskiego związanego z historią Ostrowca Świętokrzyskiego.

W przedszkolu nauczycielki przygotowały gazetkę poświęconą St. Saskiemu oraz zorganizowały wystawę prac plastycznych dzieci nawiązujących do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.

Dzięki wszystkim zrealizowanym pomysłom w tych dniach przedszkolaki mogły wyrazić swój szacunek dla życia i dokonań wszystkich, którzy odeszli. Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę  u najmłodszych Polaków, które poczuły prawdziwą więź ze swoją „małą ojczyzną’ Ostrowcem Świętokrzyskim.

Polecamy również