Wydajność paneli słonecznych – od czego zależy?

Rozważając montaż paneli solarnych i inwestycję w fotowoltaikę niemal każdy zastanawia się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku danego budynku i w zmiennym klimacie, jaki panuje w Polsce. Jak to sprawdzić i od czego zależy wydajność paneli?

Co wpływa na wydajność paneli słonecznych?

Podstawową kwestią w rozważaniach nad fotowoltaiką stanowi nasłonecznienie. Biorąc pod uwagę średnią w Polsce, założyć można, że uwzględniając liczbę dni słonecznych i pochmurnych oraz pory roku można założyć, że każdy metr kwadratowy paneli solarnych jest w stanie uzyskać około 150-200 kWh energii w ciągu roku.

Poza statystyką i klimatem, na wydajność paneli solarnych wpływają także inne czynniki. Jest to orientacja zainstalowanych paneli względem południa, kąt nachylenia dachu, poziom zacienienia oraz temperatura.

Orientacja i kąt – klucz do sukcesu

Panele solarne zainstalowane w odpowiednim miejscu i pod właściwym kątem wygenerują znacznie więcej energii. Najlepszą opcją jest montaż instalacji na ekspozycji południowej, która zapewnia maksymalne możliwe nasłonecznienie. W przypadku ekspozycji zachodniej lub wschodniej trzeba liczyć się z potrzebą zakupu większej ilości paneli dla uzyskania tych samych wyników.

Nie bez znaczenia jest również sam dach. Ponieważ jego niskie nachylenie lepiej sprawdza się latem, a wysokie zimą, najlepszym rozwiązaniem jest wybór wyśrodkowanej wartości, jaką jest kąt w przedziale 35-38 stopni. Dzięki zastosowaniu właściwego kąta i ekspozycji można uzyskać do 20% energii więcej.

Ofertę na panele fotowoltaiczne sprawdzisz na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

Temperatura i cień – co obniża wydajność paneli solarnych?

Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja pracy paneli fotowoltaicznych. Najlepsza wydajność systemu przypada na czas od maja do lipca. Natomiast sierpień i wczesna jesień mogą powodować przegrzanie i jednocześnie spadek mocy.

Podobnie jest w przypadku cienia i zabrudzeń. Miejsce przysłonięte przez cień (np. komina lub drzewa) w zależności od pory dnia, czy umiejscowienia domu będzie powodowało wyłączenie panelu i obniżenie jego wydajności. Podobnie jest z zabrudzeniami i innymi przeszkodami, takimi jak np. spadające liście, które opadną na instalację.

Polecamy również