Czy warto rejestrować spółkę z o.o. w 2022 roku

Od 2022 roku obowiązuje Polski Nowy Ład wprowadzony jako nowy porządek ekonomiczny przez rząd. Z założenia miał być to plan odbudowy gospodarki, w praktyce to w dużej mierze chaos w przepisach. Nowe zapisy powodują, że jedni zyskają, inni tracą. Jedną z atrakcyjnych opcji w nowej rzeczywistości jest alternatywa w postaci spółki z o.o. Dla osób prowadzących jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Zalety spółki z o.o.

Pozytywnym zjawiskiem występującym w Nowym Ładzie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wartości 20 tysięcy złotych. Jednocześnie podwyższone zostały progi dochodów powodujące wyższą skalę podatkową. Tuż obok tych wygód założenie spółki z o.o. Wydaje się być opłacalnym przedsięwzięciem. Niestety obciążenia z tytułu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w nowym ładzie poszybowały w górę, ponadto nie można jej już odliczać od podatku. Warto jest zatem każdorazowo przeanalizować konkretną sytuację, wady i zalety jakie ma rejstracjaspolkizoo.pl. Do analizy uwzględnić należy nie tylko wysokość obciążeń podatkowych i nie tylko, ale i szereg formalności związanych z prowadzeniem spółki.

 

Wysyp spółek nowo powstałych w 2022 roku

2022 rok odnotowuje wzrost ilości nowo rejestrowanych spółek z o.o. Wpływ na tę sytuację mają przepisy Nowego Ładu. Niestety wielu przedsiębiorców zbyt pochopnie wybrało spółę jako optymalna formę działalności, czego już po kilku miesiącach żałują. Owszem to świetna opcja dla większych biznesów, jednak w przypadku drobnej działalności usługowej, handlowej prowadzenie spółki może okazać się kosztowne i nieopłacalne.

 

Jednoosobowa działalność czy spółka?

Każda z tych form prowadzenia biznesu ma swoje wady i zalety. Dodatkowo to co dla jednych jest wadą, dla innych może stanowić zaletę. Przedsiębiorcy amatorzy zwykle zaczynają swoją przygodę z biznesem od jednoosobowej działalności gospodarczej. Rejestracja jest szybka, łatwa, nie wymaga kosztów. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG-1, również w wersji online. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku spółki. Rejestracja spółki z o.o, wymaga sporządzenia umowy spółki i wykonania zgłoszenia spółki do KRS. Wpis w Krajowym rejestrze Sądowym musi się uprawomocnić poprzez publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Są to bez wątpienia koszty dla przedsiębiorcy. Oprócz opłat za wpis do KRS należy pamiętać o konieczności wniesienia do spółki kapitału zakładowego, który nie może być mniejszy niż 5000zł.

 

Dysponowanie środkami finansowymi

Różnice pomiędzy formami prowadzenia działalności widoczne są także w dysponowaniu pieniędzmi firmy. W przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca może dysponować środkami pieniężnymi dowolnie, gdy w przypadku spółki operacje finansowe muszą być ewidencjonowane i kontrolowane pod względem podatkowym. Każda wypłata środków ze spółki generuje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie dochód spółki, czyli środki którymi chcemy rozporządzać również podlegają opodatkowaniu ale podatkiem dochodowym od osób prawnych. Na odmianę plusem spółki jest fakt, iż wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, która sama w sobie posiada osobowość prawną.

 

Polecamy również