29 kamer nasobnych

policja3

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymali w tym roku nowy sprzęt służbowy w postaci 29 kamer nasobnych. Urządzenia te są używane w codziennej służbie. Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań, ochrona obywateli oraz ochrona prawna interweniujących policjantów.

Ostrowieccy policjanci od początku roku posiadają na wyposażeniu sprzęt służbowy w postaci nasobnych kamer, które służą do rejestrowania przebiegu interwencji. Przypomnijmy, że urządzenie, które jest przypięte do munduru uruchamiane jest jednym przyciskiem. Należy nadmienić, że wcześniej policjant informuje uczestników interwencji, że jej przebieg będzie nagrywany. Wykorzystywanie kamer nasobnych już niejednokrotnie pozwoliło rozwiązać kontrowersyjne sytuacje, w których relacje z przebiegu interwencji inaczej przedstawiali policjanci, a inaczej osoby wobec, których interwencja ta była podjęta. Odtworzenie zapisu obrazu i dźwięku, w sposób jednoznaczny pozwala wyjaśnić wszystkie sporne kwestie. Praktyka służbowa pokazuje również, że informacja policjanta o rozpoczęciu nagrywania interwencji w wielu wypadkach wpływa na uspokojenie emocji. Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań, ochrona obywateli, oraz ochrona prawna interweniujących policjantów. Zarejestrowany materiał audio-wideo można wykorzystać np. jako dowód w prowadzonych postępowaniach.

Poniżej prezentujemy krótki filmik z przebiegu zatrzymania uciekającego przed policjantami z Wydziału Prewencji ostrowieckiej komendy poszukiwanego mężczyzny. O przebiegu zdarzenia informowaliśmy w dniu 19 września br. w zamieszczonym komunikacie na stronie internetowej Komedy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomnijmy, że 19-letni ostrowczanin poszukiwany był na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. W więziennej celi za dokonaną kradzież miał do obycia karę 15 dni pozbawienia wolności. Ponadto 19-latek poszukiwany był na podstawie kilku zarządzeń wydanych przez różne prokuratury w całym kraju celem ustalenia miejsca pobytu. Dodatkowo w trakcie czynności mundurowi w jego portfelu ujawnili kilka porcji amfetaminy.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Reklama

Polecamy również

Reklama