Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Tadeusza Szypowskiego pt. “Wokół kobiety”

W minioną niedzielę w Biurze Wystaw Artystycznych miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Tadeusza Szypowskiego pt. “Wokół kobiety”.

Obecny na wydarzeniu Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński nawiązał w swej przemowie do głównego tematu wystawionych prac.

Dzisiejszy wernisaż wystawy „Wokół Kobiety” to piękne świadectwo drogi twórczej świadomego swoich umiejętności warsztatowych oraz wrażliwego na drugiego człowieka artysty. Obecna prezentacja, będąca retrospektywą kilkudziesięcioletniego zainteresowania postacią kobiecą, ciałem oraz rolą i odgrywanymi przez kobiety rolami społecznymi, to zaskakująca podróż przez różne style formalne i techniki, które artysta eksplorował w ciągu minionych dekad.

Tadeusz Szypkowski (ur. 18.08.1935 roku) – artysta pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego. Obszarem jego działalności jest malarstwo oraz rysunek. Ukończył Liceum Technik Teatralnych w Warszawie ze specjalizacją scenografia. W roku 1989 Minister Kultury i Sztuki nadał Tadeuszowi Szypkowskiemu bezterminowe uprawnienia artystyczne w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Współtwórca i wieloletni członek ostrowieckiej Grupy 10. Od 2000 r. zaangażowany w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu prezentacji o charakterze zbiorowym.

Jego dzieła w dużej mierze skupiają się na pejzażach, aktach oraz portretach, które reprezentują realistyczną oraz abstrakcyjną konwencję. W Ostrowcu Świętokrzyskim szlify zdobywał jako rysownik – satyryk. Publikował we własnej rubryce „Pół żartem, pół serio…” w hutniczym piśmie „Walczymy o stal”. We wspomnianej gazecie przedstawiał w żartobliwej formie realia pracy hutnika oraz codziennego życia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tekst i Foto UM Ostrowiec

2 3

Polecamy również