„Balladyna” J. Słowackiego na deskach sali teatralnej Liceum Broniewskiego

czok

cz 2 3 4 5 6 7 1 8W dniu 24 stycznia w Liceum Broniewskiego miało miejsce niecodzienne wydarzenie – obchodzony był Dzień Humanistów. Z tej okazji na deskach sali teatralnej liceum przedstawiono przygotowany w całości przez klasę 2b spektakl teatralny „Balladyna” J. Słowackiego. Dramat w interpretacji młodych artystów mówił o żądzy władzy, tak silnej, że doprowadzającej do czynów niemoralnych, zdrady i zbrodni. Choć wydawać by się mogło, że XIX wieczny utwór daleki jest od problemów naszych czasów, to jednak dotyczy przecież wciąż aktualnych tajników natury ludzkiej zdolnej do niewyobrażalnego zła.

Młodzi artyści w bardzo klimatycznych strojach przenieśli nas do dawnych czasów. A więc na scenie pojawiła się tytułowa Balladyna w długiej, aksamitnej sukni o oczach pełnych autentycznego zła. Obok niej Kirkor w długim , purpurowym płaszczu, podkreślającym jego władzę i dostojność. Za nimi inne postaci – delikatna w swej urodzie Alina, poniżona matka Balladyny, jej wierny sługa Kostryn, piękna wróżka Goplana , pani Jeziora Gopło.

Całość spektaklu przygotowała klasa 2b. Scenariuszem i reżyserią zajęły się: Aleksandra Sadkowska, Małgorzata Krawczyk, Zuzanna Mucha, Zuzanna Krycia.

Oprócz tego niezwykłego spektaklu w całej szkole przygotowano okolicznościowe dekoracje . Był więc wystrój poświęcony językowi polskiemu, historii i wiedzy o społeczeństwie. Na korytarzach umieszczono zdjęcia największych humanistów na tle kart wybitnych dzieł polskich, karty upamiętniające najważniejsze wydarzenia historyczne oraz najważniejsze wydarzenia ze współczesnego życia politycznego. Była to prawdziwa uczta dla humanistów i nie tylko.

Polecamy również