81-letni grzybiarz stracił orientację w lesie

Jesienią policjanci częściej niż w innych porach roku poszukują osób zaginionych w lasach. Dzieje się tak zapewne dlatego, że ulubionym zajęciem wielu Polaków jest grzybobranie. Wczoraj dzięki szybkim działaniom i dużemu zaangażowaniu mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim odnaleziony został 81-letni mężczyzna. Ostrowczanin zgubił się w lesie podczas zbierania grzybów. Mundurowi odnaleźli go niespełna pół godziny od zgłoszenia. Stróże prawa udzielili seniorowi pierwszej pomocy i przekazali pod opiekę rodzinie.

Wczoraj około godziny 21.30 dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 81-letniego mężczyzny. Z przekazanych od członków rodziny informacji wynikało, że senior o godzinie 6.30 wyszedł z domu z zamiarem udania się na grzybobranie w kierunku miejscowości Kurzacze. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna nie posiadał przy sobie telefonu komórkowego. Zaniepokojona rodzina, obawiając się o zdrowie 81-latka, który pomimo zapadającego zmroku nie wrócił do domu postanowiła o jego zaginięciu poinformować ostrowieckich stróżów prawa. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania 81-letniego grzybiarza. Między innymi mundurowi udali się na teren kompleksu leśnego wskazanego przez najbliższych zaginionego, gdzie w poszukiwaniu „przeczesywali” las. Niespełna pół godziny od zgłoszenia policjanci z Komisariatu Policji w Kunowie na ul. Siennieńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim znaleźli seniora, który szedł w kierunku Starej Dębowej Woli. Mężczyzna stracił orientację i nie potrafił znaleźć drogi powrotnej do domu. Stróże prawa udzielili mu pierwszej pomocy i wezwali na miejsce pogotowia. Mężczyzna ostatecznie został przekazany pod opiekę rodzinie.

Apelujemy!

Okres jesienny to czas kiedy w poszukiwaniu dorodnych grzybów zapuszczamy się w odległe i nie do końca znane nam rejony. Dlatego też musimy być do tego przygotowani. Zabierzmy ze sobą ciepłe ubranie, jedzenie oraz termos z ciepłą herbatą. Koniecznym elementem, który zabieramy powinien być także telefon! Dzięki temu jeśli się zgubimy, będziemy mogli wezwać pomoc. Przekażmy te informacje seniorom z naszej rodziny i dopilnujmy ich, aby się do tego stosowali. Podeszły wiek, pogoda czy zmęczenie mogą sprawić, że nie będziemy w stanie odnaleźć drogi do domu, nawet z pozoru znanego nam miejsca. Nie zwlekajmy też w tego typu sytuacjach z powiadamianiem służb ratunkowych. Alarmujmy od razu, każda minuta może być bardzo cenna podczas akcji poszukiwawczych.

Opr.  EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Foto. Archiwum

Polecamy również