Jerzyki zjedzą komary

Pracownicy Zakładu Usług Miejskich zamontują na drzewach w parkach i skwerach znajdujących się na terenie miasta kilkanaście karmników i budek lęgowych dla ptaków. W tym także dla jerzyków, które są naturalnymi wrogami tak nielubianych komarów i meszek.
– Co roku nasi pracownicy sami wykonują karmniki i budki lęgowe dla ptaków i zawieszają je na drzewach rosnących w parkach – mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich Zbigniew Wesołowski. – W ten sposób chcemy przysłużyć się do odbudowy populacji niektórych gatunków ptaków w tym także jerzyków, które skutecznie niszczą komary. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali nam także problem tego, że w mieście jest coraz mniej wróbli i kosów. Mam nadzieje, że nowe karmniki i budki lęgowe spowodują, że tych ptaków będzie z roku na rok przybywało.
Niezwykle pożytecznymi ptakami są jerzyki. Od wielu innych ptaków odróżnia je to, że niemal całe swoje życie spędzają w powietrzu. W czasie lotu potrafią nawet spać, a lądują niemal tylko wtedy, gdy muszą złożyć jaja. Tak intensywny tryb życia sprawia, że jerzyki potrzebują dużo pokarmu. Jeden ptak tego gatunku potrafi dziennie zjeść kilka tysięcy owadów, w tym tak nielubianych przez ludzi komarów czy meszek.

Foto internet

Polecamy również