Święto Niepodległości

Ponad tysiąc osób wzięło udział w obchodach 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kolegiacie Św. Michał. Następnie barwny pochód przeszedł ulicami Ostrowca do parku miejskiego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości udział wzięli prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński poseł elekt Andrzej Kryj, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Irena Renduda – Dudek, starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, wicestarosta Eligiusz Mich, dziekan Dekanatu Ostrowieckiego proboszcz parafii Św. Michała ksiądz Jan Sarwa, przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, przedstawiciele zakładów pracy i związków zawodowych. Przemówienie wygłosił prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.sn2sn ciasnesn11sn3sn gor ulsn ul1sn ulsn nauczsn13sn14sn12sn 4 jamar pomnik1sn hutsn polsn 8sn18sn 9
-11 –tego listopada 1918 roku nasza Ojczyzna powróciła na mapę polityczną świata, po ponad wieku zaborów.
W tym wyjątkowym dniu nasze myśli kierujemy w stronę tych, którym tę wolność zawdzięczamy. To bezimienni bohaterowie z czasu powstania listopadowego, styczniowego, wszelkich walk niepodległościowych, z okresu I, II wojny światowej i PRL-u.
Dzisiejsze święto skłania do refleksji nad historycznymi wydarzeniami, bo jak mawiał wielki naczelnik Piłsudski „naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi ”.
Ale 11 listopada to przede wszystkim dzień radości z odzyskania niepodległości, celebrujmy więc to święto, ale nie zapominajmy też, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość.
Dbajmy o Polskę, dbajmy o nasz Ostrowiec Świętokrzyski. Budujmy społeczeństwo obywatelskie, twórzmy więzi społeczne, które spowodują rozkwit naszego miasta.
Mamy wielkie szczęście żyć w wolnej ojczyźnie. Bez pręgieża najeźdźcy, strachu o egzystencję czy widma wojny. Dzisiejszy patriotyzm przyjmuje nieco inny wymiar. Patriotyzm to my, tu pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Patriotyzm to my stojący tu ramię w ramię, ale patriotyzm to też uczestniczenie w życiu miasta.
Patriotyzm to tworzenie budżetu obywatelskiego – rola mieszkańca, jego pomysł i głos. Patriotyzm to wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców i reakcja na ich sugestie, patriotyzm to wspólna zabawa na imprezach kulturalno – rozrywkowych , imprezy sportowe z udziałem naszych zawodników, inicjatywy pro społeczne podejmowane przez stowarzyszenia i organizacje. To wspólne turnieje piłkarskie, biegi dla niepodległej, zaprawionych maratończyków, ale i małe kroki przedszkolaków, po raz pierwszy prezentujących swoje umiejętności. Dziś patriotyzm to aktywność, która wykracza poza życie zawodowe i rodzinne.
Pamiętajmy więc, że nie istnieje tylko jeden model patriotyzmu. Szanujmy poglądy i przekonania innych, różnijmy się, ale pięknie. Świętujmy więc ten wspaniały dzień wspólnie. Nie dzielmy , a łączmy. Zamanifestujmy naszą polskość i patriotyzm lokalny licznym udziałem w piłkarskim turnieju piłki nożnej. Przywdziejmy narodowe barwy i spotkajmy się w Hali KSZO. Dziękuję wszystkim za obecność i piękne spędzanie Święta Niepodległości.
Po przemówieniu przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele organizacji kombatanckich i młodzieżowych, przedstawiciele zakładów pracy kibice i zarząd KP KSZO złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
Po raz pierwszy w dziejach wieniec złożyli przedstawiciele redakcji prawie wszystkich ostrowieckich mediów.

Polecamy również