Fala nas nie zaleje

Cztery poldery zalewowe powstaną na terenie gminy Bodzechów. Ich zadaniem będzie zatrzymanie nadmiarDSC04408DSC04411DSC04413u wody z rzeki Modły w razie zagrożenia powodziowego. Projekt inwestycji został zaprezentowany dzisiaj w Urzędzie Miasta w Ostrowcu.
– Od lat zabiegamy o to, żeby zagrożenie powodzią naszego miasta było jak najmniejsze – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.- Nie zapominamy o powodzi z roku 2001 roku, kiedy to woda zalała dolną cześć Ostrowca. Poldery zalewowe ochronią miasto przed powodzią. Jest to najlepsze rozwiązanie.
– Pomysł jest bardzo dobry i na pewno powstanie polderów zminimalizuje ryzyko zalewania terenów – mówi wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.- Pamiętamy o powodziach jakie nawiedzały naszą gminę i stratach spowodowanych zalaniem pól i gospodarstw.
-Jak na razie staramy się o zgodę realizację inwestycji – mówi Piotr Król, projektant.- Rzekę Modłę wszyscy doskonale znają i wiedzą jak potrafi być niebezpieczna. W razie zagrożenia fala przeciwpowodziowa będzie gromadzona w zbiornikach. Będą to suche zbiorniki zwane polderami. Koszt inwestycji wstępnie szacujemy na około 20 milinów złotych. Dodatkowo planowane jest podniesienie wałów przeciwpowodziowych na niektórych odcinkachDSC04414DSC04403DSC04401DSC04409 rzeki Kamiennej. Projekt polderów jest już gotowy.
Większość pieniędzy na realizacje projektu ma pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Czas realizacji inwestycji to od 2 do 3 lat.

Polecamy również